BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Hrad Veveří

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Hrad Veveří - letecký pohled 05 upraveny od Dominik Matus Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Hrad Veveří leží na západě brněnské městské části Bystrc, zhruba 12 kilometrů severozápadně od centra Brna na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou, kterou napájí řeka Svratka. Jde o jeden z nejrozsáhlejších a nejstarších hradních areálů nejen na Moravě, ale i v celé České republice. Nejhezčí výhledy na hrad se návštěvníkům nabízejí z paluby výletních lodí projíždějících pod hradem na hladině Brněnské přehrady.Původně zřejmě malý lovecký hrádek či pouze dvorec moravských markrabat je v pramenech poprvé připomínán roku 1213. Veveří jako opravdový kamenný hrad vzniká pravděpodobně až před polovinou 13. století. Mimo jiné jako místo královského dohledu nad osídlováním území vzhůru proti toku řeky Svratky.Velmi výrazně byl hrad - v podstatě do dnešního rozsahu ? rozšířen po polovině století 14. za vlády moravského markraběte Jana Jindřicha, který z Veveří učinil jedno ze svých hlavních sídel.

Od první poloviny 18. století je tradována pověst, podle které je hrad Veveří jedním z několika míst, kde by se měl ukrývat poklad 12 stříbrných soch apoštolů, pocházející původně z kořisti přinesené do českých zemí knížetem Břetislavem I.

V současné době se zchátralý hradní areál rekonstruuje.
V místností za pokladnou si můžete prohlédnout repliky tyčových zbraní, které byly použity za 30ti leté války.
Prohlédnou si zde můžete také paláce, nádvoří a příhrádek.

Otevírací doba: Duben až říjen / sobota a neděle * 09:00 - 16:00

Mapa:Pondělí 22.10.2018
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.