BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Nový hrad (okres Blansko)

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Autor: Původně soubor načetl Lasy na projektu Wikipedie v jazyce čeština Na Commons přeneseno z cs.wikipedia., Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2830393

Nový hrad je vybudovaným předsunutým opevněním původního jádra hradu (dnešního tzv. Starého hradu), zaniklého koncem třicetileté války. Nachází se nad údolím řeky Svitavy mezi Blanskem a Adamovem v katastru obce Olomučany.

Nový hrad byl postaven roku 1493 bratry Dobešem a Benešem Černohorskými z Boskovic. K jeho vybudování byl použit materiál z rozbořeného Starého hradu, který se původně jmenoval Nový hrad a Starým hradem začal být nazývám v lidovém podání až po dokončení dnešního Nového hradu. Původní hrad byl opuštěn a rozebrán.
Od roku 1597 náležel hrad Lichtenštejnům a to až do roku 1920. Roku 1645 byl přepaden Švédy, dobyt a vypálen. Roku 1655 byl opraven. V letech 1800 - 1806 byly provedeny historizující úpravy a byla znovu vybudována obranná věž. V roce 1842 při stavbě železničního tunelu v hradním kopci byla tato velmi vysoká věž snížena s obavami před jejím zhroucením na železniční trať.

Od roku 1990 je hrad postupně rekonstruován do pseudogotické podoby z doby největšího rozkvětu hradu v 15. stol., se všemi věžemi a obrannými prvky. Kompletně byl již obnoven hradní palác, dokončena dostavba schodišťové věže, kompletně zrekonstruována strážní věž, předbraní. Průběžně probíhají práce na interiérech a ubytovacích prostorách.

Otevírací doba:
Od jara do podzimu / sobota a neděle * 10 - 17 hodin
V červenci a srpnu / denně * 10 - 17 hodin

Fotogalerie:

Mapa:Pondělí 22.10.2018
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.