BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Hrad Pernštejn

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: cs:User:Akil Volné dílo, commons.wikimedia.org

Gotický hrad Pernštejn stojí uprostřed Českomoravské vrchoviny, na nepříliš vysokém skalnatém návrší, ohraničeném u paty cestami z Nedvědice do Věžné a do Bystřice nad Pernštejnem. Z přídomku "z Pernštejna", který se objevuje v listinách koncem 13. století, Ize usoudit, že již v této době existuje hradní jádro. Nebylo jistě rozsáhlé, mělo však, jak je dodnes patrné, věž i palác.

Hrad založili páni z Medlova (Pernštejnové) mezi lety 1270 a 1285. Nejstarší jádro hradu zaujalo vrchol protáhlého skalního útesu, jehož obvod vymezila plášťová zeď, za kterou byla zasunuta válcová věž s břitem, dnes zvaná Barborka.
Třípodlažní palác byl situován v jižním cípu dispozice a vstup byl na jižní straně. Na první etapu výstavby poměrně plynule navazovala další stavební činnost.
Za husitských válek a v době vlády Jiřího z Poděbrad byl Pernštejn oporou husitství. Před rokem 1460 byl postižen velkým požárem.

Od druhého desetiletí 16. století do roku 1522 byl v patře starého paláce zřízen Rytířský sál, přístupný mohutným Přijímacím sálem, a v přízemí vstupní hala, kterou pernštejnští stavitelé zaklenuli pozoruhodnou sklípkovou klenbou. V polovině 16. století bylo budováno čtvrté patro vnitřního hradu, které však již nebylo dokončeno.
Za posledních Pernštejnů již na další stavební činnost chyběly prostředky a roku 1596 Jan z Pernštejna hrad prodal.

Na hradě můžete navštívit standardní trasu po hlavním paláci, která pokrývá asi třetinu celkové rozlohy hradu nebo si lze předem objednat speciální prohlídku. Objednaná trasa zahrnuje komplexní výklad o dějinách rodu Pernštejnů a podrobnější prohlídku jinak zapovězených interiérů hradu. Prohlédnete si tak např. okruh, věnující se především 19. století na hradě, který zahrnuje plně zařízené interiéry z doby Mittrowských.
Další trasa zahrnuje kompletní stavebně historický vývoj. Je v ní zahrnuta návštěva sklepů a podkroví. Jednou z tras je také prohlídka kaple, sakristie a výstup na věž.

Otevírací doba:
Duben / pondělí - pátek zavřeno / sobota - neděle * 09:00-15:00
Květen - Červen / úterý - neděle * 09:00-16:00
Červenec - Srpen / úterý - neděle * 09:00-17:00
Září / úterý - neděle * 09:00-16:00
Říjen / pondělí - pátek zavřeno / sobota - neděle * 09:00 - 15:00

Mapa:Pondělí 22.10.2018
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.