BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Nový hrad u Horních Věstonic (Neuhaus)

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: http://www.horni-vestonice.cz/pametihodnosti

Hrad Neuhaus, zvaný též Nový hrad, nechal na impozantním skalisku nad Horními Věstonicemi vybudovat někdy po r. 1368 moravský markrabě Jan Jindřich. Též sloužil jako opěrný bod proti Lichtenštejnům.

Hrad byl postaven na skalisku, přičemž přístupová cesta vedla od severovýchodu, kterou přerušoval příkop. Nad ním se nachází pahorek a na něm plocha v podobě lichoběžníku, kde se nacházelo blíže neznámé opevnění.
Fortifikace střežila předhradí, jež se nacházelo jižním a východním směrem. Za předhradím byl vybudován příkop široký 18 m, který jej odděloval od jádra hradu. Na centrální část jádra, kde pravděpodobně stála věž, vedla cesta po mostě přes příkop. Severním směrem se nachází skála beze stop zástavby a jihojihozápadně plošina, kde pravděpodobně stál palác.
Záměr opěrného bodu moravských markrabat vzal roku 1380 za své, zadlužený markrabě Jošt i tento hrad prodal Liechtenštejnům, kteří jej začlenili do svého rozlehlého dominia. Na hradě byla držena posádka, roku 1411 pod velením purkrabího Oldřicha Střelce. Za husitských válek byl dobyt a vzhledem k četnosti okolních hradů v držení jednoho rodu již nebyl obnoven.

Hradní areál je volně přístupný.

Mapa:Středa 19.9.2018
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.