BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Ohlašovaná vlna zdražování: je nutné si upravit zálohy

02.01.2023
VYŠKOV - Situace na energetickém trhu v posledních měsících děsí snad každou domácnost. Většina tepláren v Česku hlásí z důvodu dramaticky rostoucích nákladů na energie zdražování. Společnost VYTEZA je nucena zvýšit cenu tepelné energie o téměř 130 %. Voda je pak další položkou, za kterou si v letošním roce Vyškované připlatí. Dražší bude rovněž sportování.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Zatímco na začátku loňského roku se mohla VYTEZA v případě navyšování ceny tepla pohybovat v jednotkách procent, nyní je situace zcela odlišná. Místo téměř 600 korun za gigajoule, které doposud odběratelé platili, je předběžná cena tepelné energie 1 375 korun za gigajoule (včetně DPH), což představuje nárůst o 129 % proti roku 2022. Příčinou je pohyb cen zemního plynu, elektřiny a inflace.

Zástupci společnosti důrazně doporučují domácnostem provést úpravu předpisu záloh. Podrobnější informace jsou na stránkách www.vyteza.cz.

Podle očekávání si připlatí i odběratelé společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov. Klíčovou roli pochopitelně sehrálo navýšení cen energií, dále chemikálií a prostředků používaných na úpravu vody a samozřejmě i inflace.

Představenstvo společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov na svém listopadovém zasedání rozhodlo o zvýšení cen od 1. ledna u vodného o 3,16 Kč/m? (s DPH) a stočného o 6,84 Kč/m? (s DPH). Celkově dochází pro odběratele obou služeb ke zvýšení o 10 Kč/m? (s 10% DPH). Cena v součtu dosáhne na 109,99 korun za kubík. Podle zástupců společnosti navýšení představuje nejnižší hranici možného.

Odběratel s průměrnou spotřebou (88 litrů/den, respektive 32 m?/rok), kterému je účtováno vodné i stočné, tak zaplatí o zhruba 320 korun za rok víc. Bližší informace poskytnou stránky www.vakvyskov.cz.

Úpravu ceníků nachystala i sportoviště, která spadají pod Správu majetku města Vyškova. Pokud bychom se bavili o plném pokrytí energetických nákladů, tak například v Aquaparku Vyškov by podle místostarosty Romana Celého muselo dojít k navýšení ceníku až o 60 %. "Takovou cestou jsme nicméně jít nechtěli. Zdražení je přesto nutné. I přes šetření s elektrickou energií, zemním plynem a vodou dojde ke skokovému nárůstu nákladů na provoz. Nárůst cen pro veřejnost je v rozmezí 20 až 30 %," informoval vyškovský místostarosta.

Například o víkendu tak dospělí za hodinu v bazéně zaplatí namísto stokoruny 120 korun, ve všední den do tří hodin odpoledne 95 korun, po zbytek dne 110 korun. Celodenní vstup do venkovního areálu pak v létě vyjde o 30 korun dráž, tedy na 150 korun.

Zvedají se i hodinové sazby za používání tenisového hřiště a hřiště na plážový volejbal ve Čtvrtníčkově ulici, nahoru jdou od ledna rovněž ceny za využívání venkovních sportovišť či sportovní haly v Mlýnské ulici.

Hlouběji do peněženek naopak Vyškované nesáhnou v případě poplatků za svoz komunálního odpadu a ze psů. Částky zůstávají na stejné výši jako v loňském roce.

Místní poplatek za komunální odpad je nadále 696 korun na osobu a rok. "Lidé mají čas na úhradu do 30. dubna. Včas nezaplacené poplatky může správce zvýšit až na trojnásobek," zdůraznil místostarosta Vyškova Josef Kachlík.

Radnice nezvedá ani poplatek za psy chované v bytě či rodinném domě. Ve Vyškově je základní sazba 360 korun, lidé za psa umístěného v obytném domě platí 1000 korun. Poplatek ze psů musejí chovatelé zaplatit do 31. května.Zdroj: Město Vyškov
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Česko je na dobré cestě být SMART. Brněnský URBIS přináší bezprecedentní souhru institucí

Ministerstva průmyslu a obchodu, pro místní rozvoj, životního prostředí a dopravy, Svaz měst a obcí, Jihomoravský kraj, Statutární město Brno a společnost Veletrhy Brno dokončily podpis společného memoranda o spolupráci. Jeho cílem je společnými ...

Pošta na Orlí bude fungovat v režimu Partner

BRNO - Magistrát města Brna podepsal s Českou poštou smlouvu o provozování pošty Partner v budově na Orlí ulici. K převodu dojde v květnu letošního ro ...

České dráhy: Mezi Křižanovem a Vlkovem u Tišnova začíná dlouhodobá výluka

Od pátku 1. března 2024 začíná platit dlouhodobý výlukový jízdní řád na trati 250 Praha - Havlíčkův Brod - Brno. Až do 30. září 2024 nahradí České drá ...

AOPK: Od pálavského Děvína zmizely téměř 4 km plotu. Vinaři dodrželi slovo

V posledních desetiletích v chráněné krajinné oblasti Pálava výrazně přibyla oplocení kolem zemědělských pozemků, především vinic. Brání živočichům a ...

DPMB pořídil novou myčku autobusů, vozy jsou díky ní zářivější

Autobusy Dopravního podniku města Brna vyjíždí z vozovny Medlánky zářivější. Díky nové myčce s lepší technologií se vozy umyjí efektivněji a po mytí n ...

Pátek 1.3.2024
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes