BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Jihomoravský kraj podporuje školy při uprchlické krizi

25.03.2022
Podstatný počet uprchlíků tvoří žáci a studenti, a proto Jihomoravský kraj vytváří program na podporu škol a pedagogů k jejich začlenění.
Foto: jmk.cz
Ke středeční 17. hodině bylo v KACPU JMK od jeho otevření registrováno 18 907 uprchlíků s tím, že velká část z nich se dosud vzhledem k bezvízovému styku neregistrovala.

"Příchod ukrajinských uprchlíků už teď fakticky znamená, že jakoby nám přibyl ve školství celý jeden populační ročník. Potřebujeme lidi, kteří nám coby učitelé pomůžou to zvládnout. Mají naši plnou podporu při tomto nelehkém úkolu," zahájil tiskový brífink Jiří Nantl - náměstek hejtmana pro oblast vzdělávání.

Prvotní aktivitu, kterou kraj připravil, je rozšíření portálu www.EducationJobs.cz . Ten vytváří databázi českých pedagogů se znalostí ukrajinštiny a ukrajinských učitelů prchajících před válkou. Cílem je mít jednotnou databázi, ze které mateřské, základní i střední školy mohou čerpat pedagogické kapacity. Již během prvních několika hodin se na portálu objevila desítka inzerátů. "Jazykovou bariéru mohou v začátcích pomoct překonat také učitelé původem z Ukrajiny, kteří současně najdou vlastní uplatnění," dodává Nantl.

Právě se začleněním žáků souvisí další z často skloňovaných problémů, a to nedostatečné kapacity na jednotlivých školách. "Požádali jsme jednotlivé školy, aby nám upřesnily své aktuální kapacity. Dnes můžeme garantovat v rámci prvního stupně základních škol přibližně 8 860 míst a na druhých stupních asi 4 800. Nutné je si uvědomit, že dostupná místa ve školách nekorespondují s místem pobytu uprchlíků, kteří se častěji zdržují ve velkých městech, a to z integračních i pracovních důvodů," komentuje Nantl aktuální kapacity škol.

Konkrétně v Brně je volných necelých 500 míst na prvním a 350 na druhém stupni. "Co se týče středních škol, tak tam aktuálně není největším problémem kapacita, ale legislativní možnosti přijetí v průběhu roku. Dosud není rozhodnutí ze strany ministerstva. Za sebe mohu říci, že bych přivítal variantu nástupu při začátku příštího školního roku s tím, že do té doby by středoškoláci mohli být účastni ve výuce jako pozorovatelé, čímž bychom je začali začleňovat do kolektivu," dodává Nantl.

Jihomoravský kraj ve spolupráci se Vzdělávacím institutem pro Moravu (VIM), kteří zřizuje, naplánoval i další aktivity směřující ke vzdělávání pedagogů. "Vzhledem k dramatickým událostem na Ukrajině předpokládáme, že do České republiky může dorazit až 100 tisíc dětí. Školám je proto nutné nabídnout možnost sdílení zkušeností se vzděláváním cizinců," vysvětluje Leona Sapíková - ředitelka VIM. Jedna z forem podpory jsou reflexivní semináře, ve kterých bude docházet k předávání zkušeností.

"Máme celou řadu škol, ve kterých se nyní vzdělává více než 100 ukrajinských dětí. Jedná se např. o ZŠ a MŠ Staňkovu, ZŠ Šlapanice a další. Zástupci těchto zkušenějších škol na pravidelných setkáních budou sdílet klíčové úskalí a rady, jak je řešit," říká Nantl.

Mimo to budou spuštěny široké programy vzdělávacích akcí určené pro vzdělávání českých učitelů, ale i semináře zaměřené na českou školskou soustavu a další lokální záležitosti, které jsou nutné pro začlenění ukrajinských učitelů. "Připravili jsme sérii seminářů, které se mimo jiné budou zaměřovat na metodiku výuky českého jazyka, způsobu začleňování žáků cizinců do výuky i alternativní způsoby postupu pro nové děti. První seminář na téma začleňování bude již 29. března a uskuteční se pro školy díky podpoře kraje zcela zdarma," oznámila Sapíková.

Vedle této aktivity kraj organizuje i integrační a adaptační kurzy, a to zatím v Brně, Hodoníně a Břeclavi se zaměřením na výuku českého jazyka.

Zdroj: Krajský úřad Jihomoravského kraje
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

RegioJet vyhrál veřejnou zakázku na provozovatele rychlíků z Prahy přes Havlíčkův Brod do Brna

Společnost RegioJet, největší soukromý železniční dopravce ve střední Evropě, dnes zvítězila v soutěži ministerstva dopravy na provoz rychlíků na lince R9 Praha - Havlíčkův Brod - Jihlava/Brno. Společnost podala ekonomicky nejvýhodnější nabídku. ...

V pondělí 27. března bude v Německu stávka na železnici, omezí provoz mezistátních vlaků

České dráhy upozorňují cestující, že v pondělí 27. března 2023 od 00:00 do 24:00 hod. se v Německu uskuteční stávka na železnici, na které se budou po ...

Lesy ČR záměrně zaplaví vysychající lužní lesy a zásobí je vodou po zbytek roku

Uzavřením vodních stavítek se počátkem příštího týdne zvedne hladina vody v kanálech i tůních v Kančí oboře mezi Lednicí a Břeclaví a na přelomu březn ...

Festivaly Maker Faire letos zavítají do dvanácti českých měst

Festivaly kreativity Maker Faire se letos představí celkem ve dvanácti městech po celé republice. Na akcích se setkávají nadšenci i profesionálové, rů ...

O víkendu začíná letní čas, změna ovlivní desítku nočních vlaků Českých drah

V noci ze soboty 25. na neděli 26. března začne platit letní čas a hodinové ručičky se posunou o hodinu dopředu. Kvůli chybějícím 60 minutám se "zpozd ...

Středa 29.3.2023
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes