BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Vojska tří armád se střetnou u Slavkova. Region čekají vzpomínkové akce

02.12.2015
Jihomoravský kraj si připomíná 210. výročí bitvy u Slavkova. Díky úsilí organizátorů, nadšenců vojenské historie, měst a obcí se letos mohou lidé zúčastnit mnoha zajímavých akcí, které jim připomenou slavnou bitvu tři císařů.
Region čekají vzpomínkové akce | Foto: Jihomoravský kraj
"Jihomoravský kraj vnímá 210. výročí bitvy u Slavkova jako významnou událost, kterou spojujeme také s patnáctým výročím vzniku krajů. V letošním roce jsme vyčlenili na podporu akcí pro různé organizátory - ať už jde o město Slavkov, okolní obce, spolky, které vznikly v minulosti a věnují se odkazu bitvy u Slavkova - částku přes 4 miliony korun," uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který všem vzpomínkovým akcí udělil záštitu.

Co se týče letošní finanční podpory, jedná se o nejvyšší částku. "Je to významný nárůst, od roku 2010 do roku 2014 nejvyšší dotací v rámci kalendářního roku byl milion korun. Letošek je výjimečný, výjimečné má být také zastoupení zahraničních vojáků. Při rekonstrukci bitvy ve Tvarožné by se jich měly objevit až dva tisíce. Počítáme s tím, že bude velký divácký zájem - v Tvarožné až dvacet tisíc lidí, ve Slavkově se na akcích organizovaných městem a zámkem očekává zhruba deset tisíc návštěvníků," sdělil hejtman.

Vzpomínkové akce začaly už před 14 dny, nejvíce návštěvníků však organizátoři očekávají o tomto víkendu.

"V celém regionu proběhnou desítky akcí. Ty hlavní se uskuteční od pátku do neděle. Připomenu například páteční Jiříkovické ohně, slavnostní zahájení na Staré poště, sobotní bitva u Tvarožné, bojové ukázky ve Slavkově a také program na zdejším zámku, který vyvrcholí ohňostrojem a videoprojekcemi. Pro nás takovou hlavní akcí bude pietní akt na Mohyle míru v neděli v poledne. Za tu dobu navštíví Slavkov a okolí desítky tisíc lidí, policie je připravena z hlediska bezpečnosti a usměrňování provozu. Máme zajištěnu i dopravu, Jihomoravský kraj pamatoval i na posílení veřejné autobusové dopravy", řekl hejtman Michal Hašek.

"Co se týká veřejné dopravy, jsme připraveni na její posílení a zavedení kyvadlové dopravy na lince 702 - to znamená na lince, která standardně jezdí z brněnské zastávky Úzká na Viničné Šumice. V sobotu zhruba od 10:30 do 13:30 bude tato linka operativně kyvadlově posilována v relaci Úzká - Motorest Rohlenka," uvedl ředitel společnosti Kordis Jiří Horský.

Jak doplnil, na brněnské zastávce Úzká bude přítomen dispečer Kordis, který operativně vypravuje autobusy s tím, že interval se pohybuje v hranici 10 - 20 minut. Na kyvadlovou dopravu je připraveno celkem 15 z větší části velkokapacitních autobusů.

"U dalších akcí bude zajištěno i spojení ze Slavkova. Máme připraven mimořádný jízdní řád linky 601, která bude vedena ze Slavkova ve směru na Rohlenku tak, aby se obě dvě akce propojily. Mimořádný jízdní řád linky 601 bude navazovat i na další spoje z regionu, čili například na linku 106 z Kyjova,"prozradil Horský.

Další posílení veřejné dopravy, které je plánováno, je posílení po skončení večerních akcí ve Slavkově, tedy po ukončení ohňostrojů. Železniční výluka Brno -Slavkov trvá ještě i přes tento víkend, vlaky jsou nahrazeny autobusy.

Policie České republiky bude na akce dohlížet jak po stránce dopravní, tak také bezpečnostní. "Parkování v sobotu, kdy se uskuteční bitva u Tvarožné, bude možné podél silnice 430 ve směru na Jiříkovice i na obec Tvarožnou. Dále pak v odstavných pruzích silnice 430 v prostorách u motorestu Rohlenka," sdělil ředitel Územního odboru Policie ČR Vyškov Petr Buček s tím, že prosí o toleranci všechny účastníky silničního provozu.
Zároveň si také lidé nemají nenechávat nic v autech, protože i v minulých letech policie zaznamenala mnoho krádeží. Policie bude dohlížet na dopravu i při rozjezdech po samotné bitvě. Zakázáno je stát na dálnici.
Autor: Krajský úřad Jihomoravského kraje
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Nový jízdní řád 2024 v Jihomoravském kraji

V neděli 10. prosince 2023 začne na železnici platit nový jízdní řád. Rozsah regionální vlakové dopravy v Jihomoravském kraji zůstane na úrovni současného jízdního řádu. K dílčím změnám dochází na základě požadavků objednatelů dopravy. Kromě ...

V lužních lesích na jihu Moravy jsou od prosince tři nové přírodní památky

Nejcennější území lužních lesů a luk na jihu Moravy spravované Lesy České republiky jsou od 1. prosince přírodními památkami zvanými Kostická Čista, T ...

ŘSD: Vybíráme zhotovitele stavby I/38 Pávov, křižovatka s D1

V těchto dnech vybírá ŘSD zhotovitele přestavby rizikové křižovatky na dálničním přivaděči v Jihlavě - Pávově. Během posledních let zde došlo k desítk ...

VZP: Pacientů s HIV přibylo, Česko je nadále zemí s nízkým počtem pacientů

Vloni přibylo 676 nových případů infekce HIV u pojištěnců VZP. Za léčbu 2800 pacientů pojišťovna vloni zaplatila více než 500 milionů korun, nejvíce z ...

Nemocnice Kyjov otevřela moderní Anesteziologicko-resuscitační oddělení

Přesně jeden rok trvala rekonstrukce jednoho z nejmodernějších specializovaných pracovišť na Moravě. Nemocnice Kyjov v úterý 28. listopadu 2023 otvírá ...

Úterý 5.12.2023
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes