BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

V Jihomoravském kraji odstartovala stavba Sanatoria Pálava. Poskytne péči po úrazech či mozkových příhodách

05.03.2024
Symbolické poklepání na základní kámen Sanatoria Pálava odstartovalo stavební maratón. Ten bude finišovat na přelomu roku 2025/2026. Na jaře 2026 by pak mělo sanatorium přivítat první pacienty. Celkové náklady na stavbu Sanatoria Pálava jsou předpokládány ve výši 784 milionů korun. Slavnostního poklepu se v pondělí 4. března 2024 zúčastnili představitelé Jihomoravského kraje, Vlády ČR a Parlamentu společně se zástupci sdružení zhotovitelů.
Foto: jmk.cz
Sanatorium Pálava představuje milník v rozvoji zdravotnické infrastruktury v kraji. Zajistí chybějící následnou léčebně rehabilitační péči o pacienty po těžkých a kritických stavech v oborech neurologie, neurochirurgie, traumatologie a ortopedie.

"Jedná se o největší zdravotnickou akci v Jihomoravském kraji, která se chystala dlouhé roky. Podobné rehabilitační zařízení po traumatických stavech a těžkých úrazech dneska na celé Moravě není. Unikátní Sanatorium Pálava se tak zařadí společně s ústavy v Kladrubech a Hrabyni, kde jsou kapacity plně vytíženy, do sítě odborných rehabilitačních ústavů v České republice," řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. "Zkušební provoz chceme zahájit v lednu 2026," doplnil Grolich.

"Sanatorium Pálava je jednou z nejrozsáhlejších investic do infrastruktury a do kvality života v kraji za několik let. Celkové výdaje na projekt se pohybují kolem 784 milionů korun. Z toho 289 milionů korun představují prostředky EU z Národního plánu obnovy, který naše vláda upravila tak, abychom mohli podpořit projekty, které budou skutečně sloužit občanům. Plánovanou lázeňskou zónu v budoucnu doplní také výstavba bydlení a řada dalších investic. Oblast kolem Pasohlávek se díky tomu podstatně promění. Jde o důležitý a užitečný projekt pro rozvoj celého regionu," uvedl premiér Petr Fiala.

"Toto zařízení pomůže dále rozvíjet síť poskytovatelů následné rehabilitační péče. Místní přírodní léčivé zdroje termální sirné vody budou unikátním doplňkem, který umocní jedinečnost připravovaného projektu. Zdravotní přínosy pro budoucí pacienty budou nesporné. Tyto sirné vody, tak typické pro jižní Moravu, mají totiž blahodárný vliv při rehabilitaci pohybového aparátu. V regionu takové zařízení dosud chybí a jsem rád, že toto společně změníme," doplnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

"V Sanatoriu Pálava bude zajištěna přímo navazující rehabilitační péče na akutní péči fakultních nemocnic v Brně, krajských nemocnic a akutní neurorehabilitační péči. Myslíme i na patřičný odborný personál, proto jsme podpořili otevření speciálního dvouletého neurorehabilitačního kurzu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity, který funguje od ledna," vylíčil radní pro zdravotnictví Karel Podzimek.

Projekt Sanatorium Pálava je spolufinancován Evropskou unií z Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR.

"Cenu Sanatoria Pálava se nám podařilo vysoutěžit o 200 milionů korun levněji, než jsme měli v plánu. Těší nás, že kraj uspěl i s žádostí o dotaci z Národního plánu obnovy, kdy z celkové ceny ušetříme dalších 289 milionů korun, tedy třetinu," okomentoval financování výstavby náměstek hejtmana Jan Zámečník a doplnil: "Děkuji všem předchůdcům, kteří se během 16 let na přípravě tohoto unikátního projektu podíleli."

"Zdraví a odolnost obyvatel je prioritou naší země. Stejně tak se jmenuje i šestý pilíř Národního plánu obnovy, který představuje dohromady téměř 12,5 miliardy korun právě pro investice a reformy ve zdravotnictví. NPO je plán pro moderní Česko a problematika zdraví a odolnosti obyvatel je jeho nedílnou součástí. Sanatorium Pálava se stane celorepublikovým unikátem, jenž nemá v Česku obdoby. Pro pacienty po těžkých a kritických stavech je vznik tohoto místa zcela zásadní. Umožní jim co nejrychlejší zlepšení zdravotního stavu a návrat do běžného života," zmínil vrchní ředitel sekce fondů EU z Ministerstva průmyslu a obchodu Marian Piecha.

Zdravotnické zařízení bude mít kapacitu 214 osob. Léčebně rehabilitačních pokojů bude 80, z toho 4 pokoje pro imobilní. Lázeňských pokojů pro samoplátce pak bude 28, z toho jsou 2 apartmány a 2 pokoje pro imobilní klienty. Ve dvou podzemních podlažích se budou nacházet jednak provozy s procedurami - bazény a balneo terapie, jednak šatny, sklady, gastro přípravny a technické zázemí. Vyšetřovny a příjmové ambulance na pacienty čekají hned v přízemí, kde nebudou chybět také rehabilitace, masáže, tělocvičny, ale také recepce, kavárna nebo jídelny. V dalších třech nadzemních patrech budou například lůžková oddělení, zasedací místnost, administrativní kanceláře nebo kaple.

"Stavební firma začala s přípravou staveniště loni v prosinci, v polovině ledna byly zahájeny výkopové práce. Potřebnou zeminu se už podařilo odvézt, teď probíhá vrtání pilot. Pracuje se na projektové dokumentaci, protože tato investiční akce je řešena metodou Design & Build. Připraveno je zhruba 30 % realizační projektové dokumentace, její dokončení odhadujeme během léta," vylíčil radní pro investice Vladimír Šmerda.

"Zvolený přístup Design & Build nám umožňuje současně s přípravou projektové dokumentace provádět stavební práce. Aktuálně pracujeme na založení stavby, což představuje vyvrtání celkem 75 pilot o průměrech od 60 do 90 cm a hloubce až 24 metrů. Do poloviny roku 2024 dokončíme základovou desku, stěny a strop na úrovni 2. podzemního podlaží, základovou desku a část svislých konstrukcí 1. podzemního podlaží," přiblížil průběh prací Zdeněk Pokorný, předseda představenstva VCES a.s. "Společně s naším partnerem ve sdružení, společností SPIE Stangl Technik, vedle projektové dokumentace připravujeme BIM model stavby, který bude dokončen v listopadu letošního roku. K udržitelnosti provozu nového sanatoria přispějí fotovoltaické panely umístěné na střeše budovy, tepelná čerpadla voda - vzduch a kogenerační jednotka," doplnil Pokorný.

Zprovozněním a chodem Sanatoria Pálava je pověřena servisní organizace pro krajské nemocnice Jihomoravská zdravotní, a.s. "V současnosti synchronizujeme detaily s dodavatelem stavby, aby odpovídala potřebám pacientů i zaměstnanců moderního zdravotnického zařízení. Pracujeme na zajištění personálu, má zde pracovat více jak 150 lidí. Řešíme i pořízení kompletního vybavení a samozřejmě zahájení plnohodnotného provozu sanatoria," shrnul Martin Pavlík, předseda představenstva.

Zdroj: Krajský úřad Jihomoravského kraje
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

DPMB spouští dvě interaktivní herní trasy v MHD, slaví tak 155 let své existence

Dopravní podnik města Brna (DPMB) před letními prázdninami spouští dvě interaktivní herní trasy. Zájemci si kromě cestování různými dopravními prostředky můžou ověřit své znalosti z historie či pravidel jízdy v MHD. DPMB připravila naučné trasy při ...

Do brněnských ulic se na konci června vrátí historická linka H4

Dopravní podnik města Brna zahájí provoz historické linky H4. Fanoušci městské hromadné dopravy a starých časů se na ní budou moci o víkendech a svátc ...

Dobro tým Jihomoravského kraje slaví první narozeniny

Ve spolupráci s krajem, Jihomoravským dobrovolnickým centrem, neziskovými organizacemi a složkami IZS vznikl dva roky po tornádu. ...

České dráhy vypraví parní vlak do Hodonína, před 100 lety město navštívil T. G. Masaryk

Město Hodonín si letos v červnu připomíná 100. výročí návštěvy nejvýznamnějšího rodáka a prvního Československého prezidenta T. G. Masaryka. S událost ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Neděle 23.6.2024
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes