BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Předseda vlády Petr Fiala zahájil v Rajhradě na Brněnsku nový školní rok

05.09.2023
Premiér Petr Fiala zahájil v pondělí 4. září 2023 školní rok v Rajhradě na Brněnsku. V místní Střední zahradnické škole přivítal přes 500 studentů, popřál jim, aby se jim ve škole líbilo a měli pocit, že se dozvídají něco nového. Hovořil také o změnách ve školství, které vláda připravuje.
Foto: vlada.cz
Předseda vlády zahájil nový školní rok 2023/2024 společně s ministrem školství Mikulášem Bekem v Rajhradě na Brněnsku v místní Střední zahradnické škole, kde po prázdninách přivítali na 500 studentů.

"Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou vás může škola naučit, vedle těch praktických dovedností a teoretických znalostí, je ta touha být otevřen novým věcem," řekl studentům při slavnostním zahájení premiér s tím, že je třeba se celý život vzdělávat a dodal, že věří, že po škole najdou široké uplatnění. Ocenil, že škola nabízí jak praktické, tak všeobecné vzdělání.

"Vaše škola nabízí to, po čem tak dlouho voláme, a to spojení praktického vzdělávání se všeobecným. Máte tu přírodovědné lyceum, a to je dobrá ukázka toho, jak se má u nás vzdělání rozvíjet," doplnil předseda vlády.

Právě rozšiřování všeobecné větve středních škol je podle premiéra jedním z důležitých kroků ke změně středního školství a dostatku míst pro zájemce o studium právě tzv. všeobecné větve. Pro nově koncipované obory vzdělání chystá ministerstvo školství revizi rámcových vzdělávacích programů.

"Vzdělání má být flexibilnější, struktura má být aktuálnější, má se více zaměřovat na to, co mladí lidé skutečně potřebují a co mohou využít při dalším studiu a na pracovním trhu," uvedl premiér Fiala a doplnil, že první školy by podle nich mohly učit už od školního roku 2024/2025.

"Nesmíme zavírat oči před tím, že je v našem vzdělání potřeba udělat určité změny. Vzdělání v České republice má vysokou úroveň, je kvalitní a v průměru dokážeme žáky dobře připravovat na život. Je ale potřeba, udělat některé změny, které mladé lidi připraví ještě lépe na to, co je v životě čeká," dodal předseda vlády a uvedl, že jeho kabinet hodlá řešit i další velký problém - nedostatečné kapacity ve školách.

"Řešením je navyšování kapacit těch současných škol, zřizování lyceí jako například tady v Rajhradě a je to také stavba nových škol, do kterých je potřeba investovat. Naší vládě to není jedno, ministerstvo školství vypsalo investiční program zaměřený na budování nových kapacit základních škol právě v těch lokalitách, kde dnes místa ve školách chybí," řekl Petr Fiala a doplnil, že například v hlavním městě a jeho okolí, kde je situace nejhorší, vznikne do roku 2025 až 4000 nových míst.

Ministerstvo školství chystá také řadu dalších změn. Připravuje například digitalizaci přijímacího řízení, díky níž by se měl celý proces zjednodušit a měla by odpadnout nejistota.

Zdroj: Vláda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Předseda vlády Petr Fiala symbolicky převzal strategické zásobníky plynu v Dolních Dunajovicích

Premiér Petr Fiala v pondělí 18. září 2023 zahájil společně s primátorkou Markétou Vaňkovou a zástupci zhotovitelů stavbu multifunkční haly ARENA BRNO, s ministrem Jozefem Síkelou symbolicky převzal státem odkoupené zásobníky plynu v Dolních ...

České dráhy posílí dopravu na víkendové Dny NATO & Dny Vzdušných sil AČR v Ostravě

České dráhy výrazně posílí dopravu na Dny NATO a Dny Vzdušných sil AČR, které se o víkendu 16. a 17. září konají na ostravském letišti v Mošnově. Náro ...

V centru Brna provedla Česká obchodní inspekce mimořádnou kontrolní akci

Česká obchodní inspekce Jihomoravského a Zlínského kraje uskutečnila mimořádnou kontrolní akci, zaměřenou na dodržování zákona č. 634/1992 Sb., o ochr ...

Znojemští pedagogové se učí, jak učit děti pracovat s technologiemi

Naučit děti, aby jim mobilní telefon, tablet nebo notebook dobře sloužily, ale zároveň aby je neokrádaly o čas, kamarády nebo jejich zdraví. To je jed ...

Přijďte na Festival vědy a techniky do areálu brněnského výstaviště, bude to stát za to

Elektronové mikroskopy. Mendel. Kaplanova turbína. Gödel. Raketový dispenzer. Co mají společného? Přece Brno! Jihomoravská metropole je totiž plná věd ...

Neděle 1.10.2023
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes