BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Alzheimerova nemoc - JMK a Brno

29.04.2019
Většina pacientů s vykázanou Alzheimerovou nemocí je ve věku 75-89 let. S věkem výrazně narůstá podíl případů v populaci - ve věku nad 85 let je vykázána Alzheimerova nemoc u více než 10 % populace. Relativní výskyt v pokročilém věku je častější u žen, neboť ženy se průměrně dožívají vyššího věku než muži.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Počet osob v populaci ČR s vykázanou Alzheimerovou nemocí a demencí ve sledovaném období 2015-2017 narůstá meziročně o 5 %.

V roce 2017 bylo v datech identifikováno 102 tisíc osob s demencí (z toho 4 208 s bydlištěm v okrese Brno-město), z čehož 60 % tvoří pacienti s Alzheimerovou nemocí a 40 % pacienti s nedošetřenou demencí, u kterých existuje předpoklad, že není dořešen typ neurodegenerativní poruchy, a není tak vyloučena přítomnost Alzheimerovy nemoci a rozvoj Alzheimerovy demence v budoucnu.

V Brně je podíl pacientů s Alzheimerovou nemocí vyšší (67,5 % v roce 2017).

Absolutně nejvyšší počet pacientů s Alzheimerovou nemocí a nedošetřenou demencí je v Praze, Moravskoslezském, Středočeském a Jihomoravském kraji (regiony s nejvyšším počtem obyvatel).

Poměr pacientů s určenou Alzheimerovou nemocí a nedošetřenou demencí se mezi kraji výrazně liší, v Brně je s Alzheimerovou nemocí diagnostikováno téměř 68 % nemocných.

Podle dat NZIS je v ČR zaznamenána Alzheimerova nemoc s četností 582 případů na 100 000 obyvatel (data za rok 2017). Nejvyšší výskyt vzhledem k počtu obyvatel je v Pardubickém kraji a kraji Vysočina, naopak nejnižší počet zaznamenaných případů je v Libereckém a Moravskoslezském kraji. Mezi kraji jsou výrazné rozdíly, a to i po provedení věkové standardizace. Tyto rozdíly mohou být i důsledkem nedostatečné diagnostiky nebo její nedostupnosti pro seniorní pacienty v určitých oblastech. Brno se řadí mezi regiony s nejvyšším počtem diagnostikovaných nemocných (751/ 100 tis. obyvatel).

Nejvyšší standardizovaná úmrtnost obyvatel s vykázanou úmrtnostní diagnózou Alzheimerovy nemoci je v Pardubickém kraji - téměř dvojnásobná oproti Moravskoslezskému kraji (128,8 vs. 72,3 případů na 100 000 obyvatel). Zatímco v Pardubickém kraji, Hl. m. Praha a kraji Vysočina tvoří osoby s vykázanou AN více než 10 % zemřelých, v Moravskoslezském kraji je to pouze 6,4 %. Celkově byla v ČR v roce 2017 u 9,7 % zemřelých osob vykázána Alzheimerova nemoc.

Průměrný věk při úmrtí u osob s vykázanou Alzheimerovou nemocí v čase setrvale narůstá - za posledních 20 let se zvýšil o 5 let (ze 78 na 83 let), což je důsledkem zlepšující se zdravotní péče a celkového prodlužování délky života pacientů.

Demografické predikce ukazují, že v následujících 30 letech dojde k významnému nárůstu podílu obyvatel starších než 60 let a obyvatel starších než 65 let. S tímto vývojem bude nevyhnutelně spojena vyšší nemocnost typická pro populaci seniorů. Populační modely v souvislosti s tím ukazují na očekávatelný nárůst počtu pacientů se zhoubnými nádory, nemocemi oběhové soustavy a s diabetem. Podstatný bude rovněž růst počtu nemocných seniorů s neurodegenerativními onemocněními (demence, Alzheimerova choroba). Tato podstatná část populace bude potřebovat dlouhodobou zdravotně-sociální péči.

Zatímco v roce 2017 bylo v ČR zaznamenáno přibližně 60 tisíc nemocných s Alzheimerovou nemocí, statistická predikce předpovídá pro rok 2030 již více než 90 tisíc nemocných.

V okrese Brno-město je predikován pro rok 2030 nárůst ze současného počtu 2,8 tisíce osob s Alzheimerovou nemocí na 4,3 tisíce nemocných.


Autor: Mgr. Lucie Pokorná
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

ŘSD: Vybíráme zhotovitele stavby I/38 Pávov, křižovatka s D1

V těchto dnech vybírá ŘSD zhotovitele přestavby rizikové křižovatky na dálničním přivaděči v Jihlavě - Pávově. Během posledních let zde došlo k desítkám nehod, někdy i s tragickými ...

VZP: Pacientů s HIV přibylo, Česko je nadále zemí s nízkým počtem pacientů

Vloni přibylo 676 nových případů infekce HIV u pojištěnců VZP. Za léčbu 2800 pacientů pojišťovna vloni zaplatila více než 500 milionů korun, nejvíce z ...

Nemocnice Kyjov otevřela moderní Anesteziologicko-resuscitační oddělení

Přesně jeden rok trvala rekonstrukce jednoho z nejmodernějších specializovaných pracovišť na Moravě. Nemocnice Kyjov v úterý 28. listopadu 2023 otvírá ...

Blíží se advent a s ním i tradiční vánoční vozidla MHD, letos rozsvítí 17 českých měst

Dopravní podniky v sedmnácti městech České republiky zpestří svým cestujícím adventní čas speciálně vyzdobenými vozy. Vánoční atmosféru v ulicích dola ...

Dopravní podnik města Brna a Masarykova univerzita v Brně odstraní z MHD bariéry

Pojmenovat, a hlavně postupně odstranit z městské hromadné dopravy v Brně překážky, které trápí osoby se smyslovým hendikepem. Takový je cíl nového pr ...

Sobota 2.12.2023
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes