BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Bitvu u Slavkova připomene letos více než 30 akcí

23.11.2018
JIHOMORAVSKÝ KRAJ - Válečná atmosféra, tisíce vojáků v celém regionu, bitevní ukázky i pietní setkání. Města a obce na území slavkovského bojiště si také letos připomenou události spojené s bitvou u Slavkova. Událostí, která před 213 lety změnila životy nejen místních obyvatel, ale i evropskou mapu. Napoleonův triumf i osudy válkou zmítaných vojáků a civilních obyvatel připomene opět více než třicet akcí - od koncertů, výstav, pietních setkání, bitevních šarvátek až po velkolepou rekonstrukci části samotné bitvy.
Ilustrační snímek | Foto: Jihomoravský kraj
"Události spojené s bitvou u Slavkova jsou i po dvou staletích příležitostí k pozastavení se nad smyslem udržení míru v Evropě i připomínkou toho, že žádné vítězství jednoho národa nad druhým není věčné a vždy si vyžádá mnoho obětí. Je třeba vyzdvihnout kvalitu akcí připomínajících Napoleonovo tažení Moravou, které jsou dlouhodobě pořádané na světové úrovni a pomáhají tak ke zviditelnění nejen samotného regionu, ale celé České republiky. Tyto akce kraj podporuje a letos se ujal i organizace pietního aktu na Mohyle míru," uvedl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Sérii vojensko-historických akcí zahájí průchod Napoleona Brnem v sobotu 24. listopadu. Brno pak zažije vojenský pochod ještě jednou, a to ve čtvrtek 29. listopadu, kdy se bude konat Setkání v Denisových sadech.

Hlavní dění věnované napoleonské historii ve střední Evropě se uskuteční v dotčených městech a obcích na slavkovském bojišti a jeho okolí ve dnech 30. listopadu až 2. prosince. Návštěvnickým vrcholem bude sobotní velkolepá bitevní ukázka (1. prosince) pod kopcem Santon (14:00) u obce Tvarožná za účasti cca 1 100 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl. Scénář se bude inspirovat úvodním střetnutím bitvy mezi předvojem rakouského generála Kienmayera a posléze 1. kolony ruského generála Dochturova s francouzským 3. plukem řadové pěchoty v Telnici, kam přibyla Heudeletova brigáda od sboru maršála Davouta.

Dvoudenní program odkazující zejména na události předcházející vítězství Napoleonaa následného života na zámku vrcholící v sobotu průvodem vojsk a unikátní noční bitevní ukázkou v zámeckém parku (sobota 1. prosince 20:00) čeká na návštěvníky Slavkova u Brna. Centrum města se dobově promění i díky jarmarku. Dramaturgie programu ve Slavkově u Brna bude vyprávět příběh "obyčejného" dělostřelce Jana Nepomuka Prokeše z jihomoravských Dubňan. V pátek jeho osud představí první díly nově natáčeného seriálu Moravské Elegie (nádvoří zámku) a následně pak mohou diváci sledovat bitevní ukázky v zámeckém parku optikou tohoto rakouského vojáka.

V pátek 30. listopadu se uskuteční také tradiční vojensko-historický program Francouzové v Křenovicích letos oživený o ukázky z polní nemocnice nebo jezdeckých jednotek. Na Žuráni se v podvečer rozhoří "Jiříkovické ohně". Připomínka bitvy o Sokolnice se odehraje v místním zámeckém parku v neděli dopoledne (10:00).

Napoleonský víkend se pak završí u symbolu usmíření - Mohyly míru na Prateckém návrší v neděli 2. prosince (12:00), kde za přítomnosti uniformovaných mužů všech zúčastněných armád představitelé vlády, kraje, církví, ambasád i municipalit uctí životy vojáků i civilních obyvatel, jichž se slavkovské krveprolití dotklo. Historici odhadují, že na bitevním poli i v provizorních lazaretech zemřelo na 20 000 - 35 000 vojáků.

Program čítající více než třicet historických ohlédnutí není unikátní pouze díky masově navštěvovanému programu. Atmosféru dokreslují zejména akce odkazující se na dílčí události jako například vypálení Jiříkovic, obsazení Křenovic Francouzi nebo boje ve Vyškově. Regionem pochodují stovky členů vojensko-historických klubů z celého světa, včetně předních světových představitelů ztvárňujících hlavní historické osobnosti střetu.

Jako každoročně je zajištěna posílená mimořádná veřejná doprava a informační servis. Informace o všech akcích jsou soustředěny na stránkách www.1805.cz . Informační web návštěvníky seznámí nejen s programem, ale také s praktickými informacemi o dopravě, parkování či vstupném.

Většina akcí se koná zdarma. Program s názvem "Bitva u Slavkova 1805" významně podpořil Jihomoravský kraj a jednotlivá města a obce. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Betlémské světlo dorazí v sobotu 9. prosince do Brna, skauti ho přivezou railjetem z Vídně

Tuto sobotu 9. prosince přivezou členové Junáku do České republiky Betlémské světlo. Jak je si již stalo v posledních letech tradicí, převezmou ho od svých rakouských kolegů a následně se s ním vypraví railjetem Českých drah do jihomoravské ...

ÚHOS: Debata o hospodářské soutěži vzbudila v Brně velký zájem

Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise včera pořádalo v prostorách Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně debatu na tém ...

Potravinářská inspekce upozorňuje na další dva případy salmonely v kuřecím mase ze zahraničí

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na základě průběžných výsledků plánované mimořádné mikrobiologické kontroly varuje spotřebitele před ...

Nový jízdní řád RegioJetu: Zkrácení cestovních časů a zvýšení počtu spojů mezi Prahou a Bratislavou

RegioJet oznamuje zkrácení cestovních časů a rozšíření počtu spojů mezi Prahou a Bratislavou v novém jízdním řádu. S účinností od 10. prosince 2023 do ...

České Dráhy: Panoramatický vůz projede Moravou i v roce 2024

Oblíbený panoramatický vůz švýcarských železnic SBB pojede napříč Moravou i v roce 2024. Rakouští kolegové z ÖBB ho budou nasazovat do vlaku EC 106 / ...

Sobota 9.12.2023
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes