BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Vzájemná spolupráce Jihomoravského kraje, Brna a Brněnské metropolitní oblasti

05.10.2018
JIHOMORAVSKÝ KRAJ - Nejvyšší političtí představitelé Brna, Jihomoravského kraje, Kuřimi, Rosic, Slavkova u Brna, Šlapanic a Židlochovic ve středu společně podepsali Memorandum o vzájemné spolupráci v rámci Brněnské metropolitní oblasti (BMO). Tento dokument navazuje na původní Memorandum z roku 2014.
Podepsání memoranda | Foto: Jihomoravský kraj
"Brno je v rámci ČR právem označováno za lídra v rozvoji metropolitní spolupráce. Společně s ostatními partnery v území tak dáváme nový rozměr pojmu metropolitní plánování, které se běžně uplatňuje v západoevropských zemích. Jsem rád, že v nedávném průzkumu většina z oslovených 166 obcí projevila o spolupráci zájem a že je tedy vůle, aby se partnerství na území Brněnské metropolitní oblasti dále upevňovalo a prohlubovalo," prohlásil primátor statutárního města Brna Petr Vokřál.

Na základě dosavadních získaných zkušeností a řešených témat při naplňovaní integrované metropolitní strategie a využívání nástroje ITI bylo třeba znění původního Memoranda aktualizovat. Účelem nového memoranda je deklarování pokračující spolupráce, zajištění kontinuity ve společném koordinovaném přístupu v rozvoji území BMO po roce 2020 a soupis požadavků směrem k národní úrovni.

"Těší mě, že se daří stále více uskutečňovat společné projekty kraje, města Brna a obcí a měst Brněnské metropolitní oblasti. Jde o zásadní předpoklad rozvoje této významné části jižní Moravy. Jsem přesvědčen, že konkrétní naplňování tohoto memoranda přinese zlepšení situace například v oblasti dopravní infrastruktury nebo územního plánování," zdůraznil hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Součástí memoranda jsou konkrétní témata, která má smysl řešit společně na metropolitní úrovni (např. protipovodňovou ochranu a revitalizační opatření, parkoviště P+R a terminály v zázemí Brna nebo společnou koordinaci rezidenční a komerční výstavby v BMO).

Využívání nástroje ITI ukazuje již nyní pozitivní změnu v rozvoji Brněnské metropolitní oblasti. Podařilo se nastartovat a dále akcelerovat spolupráci partnerů v území BMO a postupně tak budovat vzájemnou důvěru. Po celou tuto dobu probíhají jednání tematicky zaměřených pracovních skupin a Řídicího výboru ITI, kterých se účastní signatáři memoranda. Řídicí výbor dosud projednal více než 100 projektových záměrů za téměř 5 mld. Kč napříč tématy a celým územím. Řada z těchto projektů je již dokončena nebo téměř před dokončením.

"ITI Brněnské metropolitní oblasti považuji za nejlepší model spolupráce Brna, Jihomoravského kraje a dotčených obcí. Vychází z reálných potřeb regionu a rozhodování řídicího výboru, v němž jsou zastoupeni starostové měst Brněnska, je pružné a efektivní. Jsem velmi rád, že tento model spolupráce bude pokračovat i v dalších letech. Za pomocí dotací prostřednictvím ITI Brněnské metropolitní oblasti financujeme v Kuřimi např. stavbu cyklostezky Kuřim-Lipůvka či rekonstrukci budovy základní školy na Tyršově ulici. K financování připravujeme i další cyklostezky a také rekonstrukci autobusového nádraží, stavbu parkoviště a zázemí pro cyklisty u nádraží vlakového," popsal spolupráci starosta Kuřimi Drago Sukalovský.

Díky spolupráci mezi Brnem a jeho blízkým zázemím se daří postupně realizovat velké integrované projekty například v oblasti veřejné dopravy (prodloužení tramvajové trati do Kampusu), cyklodopravy (síť cyklostezek na Šlapanicku nebo mezi Slavkovem u Brna a Hodějicemi) nebo kompletní řešení konkrétních rozvojových lokalit (např. doprava v jižním centru - rekonstrukce autobusového nádraží Zvonařka a tramvaje na Plotní, která je časově provázána s rekonstrukcí povrchové i podzemní infrastruktury).

V přípravě jsou rovněž projekty v oblasti přestupních terminálů a P+R, odpadového hospodářství či protipovodňové ochrany. Výstavba se chystá také v lokalitě Dolní Louky v Kníničkách, kde by mělo vzniknout nadregionální centrum určené pro osoby s poraněním míchy. Další projekt se týká budovy bývalé káznice na Cejlu, která získá novou funkci a stane se inkubátorem pro začínající podnikatele v kreativních odvětvích.

Více informací (včetně mapy konkrétních projektů) naleznete na iti.brno.cz.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Univerzita obrany v Brně nacvičovala, jak reagovat na útočníka

Řada vysokých škol v souvislosti s loňským tragickým útokem, který se odehrál na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, přistoupila k úpravě svých bezpečnostních pravidel. To se týká také Univerzity obrany (UO) v Brně, kde došlo k ...

Soutok: Jedna příroda, jedna CHKO, dvě petice

V souvislosti s plánovaným vyhlášením chráněné krajinné oblasti Soutok se ve veřejném prostoru objevily hned dvě petice. Je patrné, že všem bezmála dv ...

Hračka Jeepu na baterie představuje vážné riziko, zjistila inspekce

Česká obchodní inspekce zjistila, že na vnitřním trhu je v nabídce výrobek, který představuje vážné riziko pro životní prostředí. Jde o výrobek Hračka ...

Dopravní podnik města Brna oslaví 155 let brněnské hromadné dopravy koncerty a přehlídkou retro vozů

Lidé v Brně jezdí městskou hromadnou dopravou již 155 let. Dopravní podnik města Brna (DPMB) oslaví jubileum společně s cestujícími v sobotu 17. srpna ...

DPMB k oslavám a večírkům nabízí Party Šalinu a Šalina Café

Firemní večírek, oslava narozenin nebo svatba. K těmto a dalším příležitostem si nově mohou zájemci pronajmout speciálně upravenou Party Šalinu nebo h ...

Sobota 13.4.2024
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes