BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Děti chtějí obchodovat s akciemi. S projektem Pocket Shares zvítězily v soutěži inovativních projektů

20.06.2018
PRAHA - Vítězem třetího ročníku soutěže Innovative Kid (iKid), kterou pro děti ve věku 10-14 let pořádá KPMG Česká republika, se stal tým z EKO gymnázia v Brně. Jejich projekt Pocket Shares se zabývá virtuálním obchodováním s akciemi. Dále letos bodovala aplikace pro rozvoj kritického myšlení, multifunkční hudební nástroj nebo program pro setkávání seniorů a dětí z dětského domova.
Ilustrační snímek | Foto: ikid.cz
I děti ze základních škol mohou přijít s dobrými podnikatelskými nápady. Dokazuje to soutěž iKid, která v České republice proběhla již třetím rokem. Pod vedením učitelů a mentorů z podnikatelského prostředí vytváří žáci základních škol svůj první start-up. Na představení inovace a výrobu prototypu mají šest měsíců.

"Jsem rád, že díky projektu iKid můžeme vést nejmladší generaci k podnikatelskému myšlení, podpořit kreativitu dětí, učit je prezentovat, přesvědčovat o nápadu. Snažíme se tak doplnit jim znalosti, které jsou bohužel ve výuce mnoha českých škol pokryty spíše okrajově," komentuje Karel Růžička, partner KPMG odpovědný za CSR.

Akcionářem už na základce
Na prvním místě se porotci jednoznačně shodli. Získal ho tým z EKO gymnázia v Brně s projektem Pocket Shares, který se zaměřuje na virtuální obchodování s akciemi. Webové rozhraní umožňuje formou hry nakupovat a prodávat akcie, seznamovat se s faktory, jež mají vliv na cenu akcií, získávat přehledně a srozumitelně informace o ekonomických souvislostech.

"Žáci z brněnského EKO gymnázia dali projektu maximum a bylo to vidět nejen na perfektní prezentaci, ale především na propracovaném projektu. Poměrně složitého tématu se děti nebály a dokázaly ho zpracovat tak, aby chytlo jejich vrstevníky," zdůvodnil výběr poroty Roman Maco, Senior Manager poradenského oddělení KPMG.

"Dalším krokem, který plánujeme, je vývoj aplikace na podporu finanční gramotnosti mládeže," doplnila advokátka Iva Baranová z advokátní kanceláře KPMG Legal, která je mentorkou projektu a po celý půlrok se s týmem setkávala. "Byla to skvělá zkušenost, děti byly neuvěřitelně iniciativní. Samy se rozhodly web vlastními silami zrealizovat, až jsme je s jejich vedoucí paní Sylvií Schmiedovou občas musely brzdit, aby se ve svých nápadech neztratily," dodává. Společně se v září podívají do dublinského Googlu a Facebooku, kde mohou svůj projekt posunout dál.

Děti chtějí kriticky přemýšlet
S multifunkčním hudebním nástrojem "M-Box" přišly děti z 1. ZŠ Rakovník a vybojovaly tak druhé místo. Spojením více samozvučných hudebních nástrojů do jednoho vznikl skladný a cenově dostupný produkt, který lze využívat v hodinách hudby nebo při muzikoterapii.

Bronzoví žáci ze ZŠ Gajdošova se rozhodli změnit životy seniorů, kterým chybí rodina. Vytvořili platformu "Dítě v nás" pro setkávání dvou generací, seniorů a dětí z dětského domova, jimž naopak chybí prarodiče. Sepsali manuál a v partnerství s nadací Taťány Gregor Brzobohaté chtějí, aby se podobné akce konaly v celém Česku a možná i v zahraničí.

Na velmi aktuální téma kritického myšlení reagoval aplikací MyMoz tým z pražské ScioŠkoly, získal tak Cenu zaměstnanců KPMG a Zvláštní cenu poroty za nápad. "O kritickém myšlení se vedou žhavé debaty, přitom v Česku dosud vzniklo jen několik iniciativ, které jej opravdu řeší. Podobný projekt pro děti, jako je MyMoz, tady dosud chyběl. Věřím, že se jej podaří dopracovat a dostat na co nejvíce škol," zdůvodnil Jan Binar z McCann Prague výběr poroty. Díky aplikaci si mohou děti na základních školách hravou formou trénovat zdravé pochybování a ověřování informací; počítá se i s modulem pro učitele, který lze využít při hodině.

Finále se účastnila desítka týmů
Finále se konalo 14. 6. 2018 v prostorách pražského Microsoftu. O výsledku rozhodla porota ve složení: Šárka Bryndová (oddělení podpory financování inovací České spořitelny), Karel Klatovský (manažer vzdělávacích programů, Microsoft), Jan Binar (CEO McCann Prague a prezident Asociace komunikačních agentur) a Roman Maco (Senior Manager, Management Consulting, KPMG Česká republika).

Ve finále se objevilo celkem 10 týmů z různých koutů České republiky. Do výroby prototypů se zapojili také podnikatelé, kteří v projektu figurovali v pozici odborných mentorů.

Přihlášky do dalšího ročníku jsou otevřené
Původcem myšlenky celého projektu je řídící partner KPMG Slovensko, Kenneth Ryan, který chtěl touto cestou inovovat tradiční formy výuky. KPMG Česká republika následně převedla soutěž iKid do českého prostředí.

Do čtvrtého ročníku pro rok 2019 KPMG hledá další školy, učitele a mentory. Oficiální přihlášky lze posílat od září, již teď je možné se nezávazně hlásit na ikid.cz, kde najdete také více informací o projektu.


Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Univerzita obrany v Brně nacvičovala, jak reagovat na útočníka

Řada vysokých škol v souvislosti s loňským tragickým útokem, který se odehrál na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, přistoupila k úpravě svých bezpečnostních pravidel. To se týká také Univerzity obrany (UO) v Brně, kde došlo k ...

Soutok: Jedna příroda, jedna CHKO, dvě petice

V souvislosti s plánovaným vyhlášením chráněné krajinné oblasti Soutok se ve veřejném prostoru objevily hned dvě petice. Je patrné, že všem bezmála dv ...

Hračka Jeepu na baterie představuje vážné riziko, zjistila inspekce

Česká obchodní inspekce zjistila, že na vnitřním trhu je v nabídce výrobek, který představuje vážné riziko pro životní prostředí. Jde o výrobek Hračka ...

Dopravní podnik města Brna oslaví 155 let brněnské hromadné dopravy koncerty a přehlídkou retro vozů

Lidé v Brně jezdí městskou hromadnou dopravou již 155 let. Dopravní podnik města Brna (DPMB) oslaví jubileum společně s cestujícími v sobotu 17. srpna ...

DPMB k oslavám a večírkům nabízí Party Šalinu a Šalina Café

Firemní večírek, oslava narozenin nebo svatba. K těmto a dalším příležitostem si nově mohou zájemci pronajmout speciálně upravenou Party Šalinu nebo h ...

Sobota 13.4.2024
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes