BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Železniční dopravu budou v Jihomoravském kraji po roce 2019 provozovat České dráhy

29.05.2018
JIHOMORAVSKÝ KRAJ - Regionální železniční dopravu budou na dobu tří, maximálně však šesti let po roce 2019 zajišťovat České dráhy. Do tendru na výběr dopravce se přihlásily jako jediný účastník. Výběr jejich nabídky jako té nejvhodnější proto dnes (28. května) na svém jednání potvrdila Rada Jihomoravského kraje.
Náměstek hejtmana pro oblast dopravy Roman Hanák | Foto: Jihomoravský kraj
Lhůta pro podání nabídek s předpokládanou hodnotou 5,6 miliardy korun skončila 17. května. "Rozhodli jsme se pro tendr prostřednictvím nabídkového řízení, které bylo přístupné všem dopravcům. Se svou nabídkou se však přihlásily pouze České dráhy," uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Zásadním kritériem pro kraj byla cena za takzvaný místokilometr na linkách S2 a S3 a cena za místokilometr na ostatních železničních linkách. "České dráhy nabízí 0,653 koruny na páteřních linkách a 1,175 koruny na zbytku sítě," přiblížil Hanák.

Tendr byl vypsán na období po roce 2019, kdy Jihomoravskému kraji končí původní smlouva s Českými drahami. Vybraný dopravce má také do provozu postupně přebírat nové elektrické železniční jednotky, jejichž nákup kraj plánuje.

Radní přiklepli dalších 29 milionů z krajského rozpočtu na opravy silnic
Místo původně plánovaných 164 milionů poputuje letos z krajského rozpočtu na rekonstrukce silnic II. a III. tříd 193 milionů. O navýšení příspěvku na provoz Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje, který je určen na opravy silnic a mostů, dnes (28. května) na svém zasedání rozhodli krajští radní.

"Když k tomu připočteme letošní příspěvek vlády na opravy silnic ve výši téměř 304 milionů korun, poputuje letos na opravy silnic z rozpočtu Jihomoravského kraje a Státního fondu dopravní infrastruktury téměř půl miliardy korun. Za to zrekonstruujeme 52 kilometrů silnic a 48 mostů," uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Roman Hanák.

Hanák zároveň dodal, že další přibližně miliarda korun zamíří letos na rekonstrukce jihomoravských silnic z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). "Tyto akce spolufinancujeme částkou 265 milionů korun," sdělil náměstek hejtmana.

Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina pomohou obcím na zrušené komerční autobusové lince Bystřice-Brno
Poté co dopravce zrušil soukromou autobusovou linku z Bystřice nad Pernštejnem do Brna, se obyvatelé obcí po trase autobusu obtížněji dostávali do práce nebo do školy. Někteří tak museli dát před hromadnou dopravou přednost autu. Proto Jihomoravský kraj vyslechl starosty a začal jednat s Krajem Vysočina o řešení situace. Díky tomu začne jezdit nová linka, která cestující od Bystřice dopraví do Tišnova, kde pohodlně přesednou na vlak a budou případně pokračovat až do Brna. O rozdělení financování linky mezi Jihomoravský kraj a Vysočinu dnes (28. května) jednali krajští radní.

"Měli jsme dva cíle. Chtěli jsme, aby lidé z Bystřice, Nedvědice, Černvíru, Doubravníku a dalších obcí měli nadále komfortní spojení na Brno. Důležité ale zároveň bylo, abychom respektovali principy, na kterých je vystavěn Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje (IDS JMK). To mimo jiné znamená, že páteří systému je vlak, a proto by se neměla dublovat autobusová a železniční doprava. Zároveň nechceme do Brna přivádět další autobusy, které by zde zahušťovaly dopravu na silnicích," vysvětlil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Podle Hanáka bude autobus v ranní špičce jezdit z Bystřice nad Pernštejnem v hodinových intervalech. Vozit lidi zpět domů bude odpoledne z Tišnova také vždy po hodině. "Pokud vše dobře půjde, mohli bychom linku spustit již od změnového termínu jízdních řádů v červnu," dodal náměstek.

O financování linky se podělí Jihomoravský kraj s Vysočinou. Každý region přitom zaplatí provoz autobusů na svém území. "Podíl Jihomoravského kraje přesahuje 2 miliony korun ročně. Cestující budou moci v autobusu využít i tarif IDS JMK," uzavřel Hanák.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Univerzita obrany v Brně nacvičovala, jak reagovat na útočníka

Řada vysokých škol v souvislosti s loňským tragickým útokem, který se odehrál na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, přistoupila k úpravě svých bezpečnostních pravidel. To se týká také Univerzity obrany (UO) v Brně, kde došlo k ...

Soutok: Jedna příroda, jedna CHKO, dvě petice

V souvislosti s plánovaným vyhlášením chráněné krajinné oblasti Soutok se ve veřejném prostoru objevily hned dvě petice. Je patrné, že všem bezmála dv ...

Hračka Jeepu na baterie představuje vážné riziko, zjistila inspekce

Česká obchodní inspekce zjistila, že na vnitřním trhu je v nabídce výrobek, který představuje vážné riziko pro životní prostředí. Jde o výrobek Hračka ...

Dopravní podnik města Brna oslaví 155 let brněnské hromadné dopravy koncerty a přehlídkou retro vozů

Lidé v Brně jezdí městskou hromadnou dopravou již 155 let. Dopravní podnik města Brna (DPMB) oslaví jubileum společně s cestujícími v sobotu 17. srpna ...

DPMB k oslavám a večírkům nabízí Party Šalinu a Šalina Café

Firemní večírek, oslava narozenin nebo svatba. K těmto a dalším příležitostem si nově mohou zájemci pronajmout speciálně upravenou Party Šalinu nebo h ...

Pondělí 15.4.2024
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes