BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín

Naučte se správně třídit odpad

09.08.2022
Ještě netřídíte odpad? To je ale chyba, kterou je na místě co nejrychleji napravit! Tříděním prospíváte nejenom planetě, ale také své peněžence.
Ilustrační snímek | Zdroj: www.dokose.cz
Proč třídit odpad? Hned z několika důvodů. V první řadě snížíte množství svého směsného odpadu a zaplatíte méně za svoz popelnice (patří-li k rodinnému domu, ne činžovnímu či panelovému). Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že pečlivým tříděním je možné snížit obsah směsného odpadu na nulu.

Žádný směsný odpad? Jde to!


Já osobně popelnici u domu vůbec nemám. Nepotřebuju ji. Organický materiál zkompostuji, recyklovatelný vytřídím a zbytek v podobě mastných papírových obalů spálím. A pak samozřejmě existuje ekologické hledisko.

Šetřete energie a životní prostředí


Tříděním odpadu šetříme energií a tím prospíváme životnímu prostředí. Umožňujeme tzv. recyklaci, tedy znovuvyužití již jednou použitých surovin. Vezměme si obyčejný plastový kelímek od jogurtu. Hodíte-li ho do směsného odpadu, skončí ve spalovně. Pokud umožníte jeho recyklaci, bude z něj vyrobený další kelímek. Nebo jakýkoliv další produkt.

Jak nakládat s odpady?


Přispět svou troškou do mlýna přitom může naprosto každý. Začít je vhodné přímo v domácnostech. Stačí si pořídit odpadkový koš na tříděný odpad a začít trošku přemýšlet. K tomu, aby byl odpad znovu použitelný, je totiž nutné ho správně vytřídit.

Jak správně třídit?


Kontejnery na tříděný odpad dnes najdeme v každé obci. Žluté na plast, modré na papír, zelené na sklo, šedivé na plechovky a kovy, popřípadě další na elektromateriál atd. To však ale neznamená, že do každého můžete hodit vše, co vás napadne. Předem byste se měli seznámit, jaký odpad přesně do kterého kontejneru patří.

Žluté kontejnery


Do tzv. žlutých kontejnerů můžete vyhodit mikrotenové sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET lahve, obaly od jogurtů, mléčných výrobků a jiných potravin, čistících a kosmetických přípravků a další plastové výrobky. Mějte na mysli, že obaly by měly být vymyté, nebo alespoň vypláchnuté proudem vody.

Modré kontejnery


Do modrých kontejnerů primárně patří papír, tedy noviny, časopisy, reklamní letáky, knihy bez tvrdé vazby, krabice, obaly od vajíček, ruličky od toaletního papíru atd. Nevhazujte sem papír příliš zašpiněný a mastný, ten už patří do směsného dopadu. Nepatří sem ani krabice od džusů, mléka a levného vína. Pro ně jsou určené kontejnery oranžové. Na ty ale ve všech obcích nenarazíte.

Odpady v domácnosti


Ze zkušeností vyplývá, že ve většině domácností v odpadu dominuje papír a plast. A právě na tyto druhy odpadů by měl být váš nový odpadkový koš na tříděný odpad přizpůsobený. Plechovky a sklo můžete odkládat do kartonových krabic a dotřídit je před jejich vyhozením.

Chce to zvyk


Je možné, že na začátku budete mít trošku s tříděním problém. A třeba také někdy zapomenete. Nebo ten kelímek od jogurtu hodíte do koše určeného na papír. To se ale brzy srovná a brzy budete třídit, že o tom ani nebudete vědět. A planeta vám za to poděkuje.

Autor: WP
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Magazín

Jak se rychle vzchopit z rozchodu

Rozchod je jednou z nejtěžších životních situací, kterou může člověk zažít. Ztráta partnera, se kterým jste sdíleli společnou budoucnost, lásku a důvěru, je velkým zraněním pro vaši duši. Jak se s tím vypořádat? Jak najít sílu a odvahu jít dál? Jak ...

Proč zvolit tepelná čerpadla vzduch/voda?

V oblasti úsporného a ekologického vytápění hraje klíčovou roli tepelné čerpadlo vzduch/voda. Tyto inovativní systémy přinášejí efektivní využití obno ...

Wifi zásuvka s měřením spotřeby

Elektřina je velkým tématem posledních let. Její cena totiž vzrostla na dosud nevídané úrovně a nedá se očekávat zásadní změna trendu. Co s tím? Zbývá ...

Trojský kůň napadá bankovní aplikace

Bezpečnostní experti z ESETu detekovali v prosinci na platformě Android malware Anatsa, který napadá bankovní aplikace. Útočníci malware šíří prostřed ...

Brno: Řidič autem najel do strážnice, hrozí mu trestní stíhání

Když v pátek dopoledne kontrolovali strážníci v ulici Mozolky dopravní situaci, projel kolem nich řidič, který na hlídku opakovaně bezdůvodně zatroubi ...

Čtvrtek 22.2.2024
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes