BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín

Naučte se správně třídit odpad

09.08.2022
Ještě netřídíte odpad? To je ale chyba, kterou je na místě co nejrychleji napravit! Tříděním prospíváte nejenom planetě, ale také své peněžence.
Ilustrační snímek | Zdroj: www.dokose.cz
Proč třídit odpad? Hned z několika důvodů. V první řadě snížíte množství svého směsného odpadu a zaplatíte méně za svoz popelnice (patří-li k rodinnému domu, ne činžovnímu či panelovému). Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že pečlivým tříděním je možné snížit obsah směsného odpadu na nulu.

Žádný směsný odpad? Jde to!


Já osobně popelnici u domu vůbec nemám. Nepotřebuju ji. Organický materiál zkompostuji, recyklovatelný vytřídím a zbytek v podobě mastných papírových obalů spálím. A pak samozřejmě existuje ekologické hledisko.

Šetřete energie a životní prostředí


Tříděním odpadu šetříme energií a tím prospíváme životnímu prostředí. Umožňujeme tzv. recyklaci, tedy znovuvyužití již jednou použitých surovin. Vezměme si obyčejný plastový kelímek od jogurtu. Hodíte-li ho do směsného odpadu, skončí ve spalovně. Pokud umožníte jeho recyklaci, bude z něj vyrobený další kelímek. Nebo jakýkoliv další produkt.

Jak nakládat s odpady?


Přispět svou troškou do mlýna přitom může naprosto každý. Začít je vhodné přímo v domácnostech. Stačí si pořídit odpadkový koš na tříděný odpad a začít trošku přemýšlet. K tomu, aby byl odpad znovu použitelný, je totiž nutné ho správně vytřídit.

Jak správně třídit?


Kontejnery na tříděný odpad dnes najdeme v každé obci. Žluté na plast, modré na papír, zelené na sklo, šedivé na plechovky a kovy, popřípadě další na elektromateriál atd. To však ale neznamená, že do každého můžete hodit vše, co vás napadne. Předem byste se měli seznámit, jaký odpad přesně do kterého kontejneru patří.

Žluté kontejnery


Do tzv. žlutých kontejnerů můžete vyhodit mikrotenové sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET lahve, obaly od jogurtů, mléčných výrobků a jiných potravin, čistících a kosmetických přípravků a další plastové výrobky. Mějte na mysli, že obaly by měly být vymyté, nebo alespoň vypláchnuté proudem vody.

Modré kontejnery


Do modrých kontejnerů primárně patří papír, tedy noviny, časopisy, reklamní letáky, knihy bez tvrdé vazby, krabice, obaly od vajíček, ruličky od toaletního papíru atd. Nevhazujte sem papír příliš zašpiněný a mastný, ten už patří do směsného dopadu. Nepatří sem ani krabice od džusů, mléka a levného vína. Pro ně jsou určené kontejnery oranžové. Na ty ale ve všech obcích nenarazíte.

Odpady v domácnosti


Ze zkušeností vyplývá, že ve většině domácností v odpadu dominuje papír a plast. A právě na tyto druhy odpadů by měl být váš nový odpadkový koš na tříděný odpad přizpůsobený. Plechovky a sklo můžete odkládat do kartonových krabic a dotřídit je před jejich vyhozením.

Chce to zvyk


Je možné, že na začátku budete mít trošku s tříděním problém. A třeba také někdy zapomenete. Nebo ten kelímek od jogurtu hodíte do koše určeného na papír. To se ale brzy srovná a brzy budete třídit, že o tom ani nebudete vědět. A planeta vám za to poděkuje.

Autor: WP
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Magazín

Odstranění papilomu? Raději na nic nečekejte!

Některé nutné zákroky, jako je například odstranění papilomu na klinice, je lepší ze zdravotních důvodů provést co nejdříve. V souvislosti s odstraňováním nechtěných výrůstků je také praktické zjištění rizikovosti výrůstku, případně rovnou provést ...

Experti varují: V Česku se objevil nový škodlivý kód pro Android

Bezpečnostní specialisté z ESETu na základě srpnové statistiky kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku opět potvrdili dominantní postavení ...

Proč vytápět dřevěnými peletami?

Vytápění elektřinou nebo plynem už dnes vyjde skoro na stejno. Obě možností jsou velmi drahé, a to i s případným blížícím se zastropováním cen. Jsou z ...

Chystáte se uzavřít smlouvu s obchodním partnerem? Prověřte si jeho spolehlivost

V současné době se na území České republiky pohybuje více než sedm set tisíc lidí s exekucemi, přičemž každý z nich má v průměru až šest různých řízen ...

Mediánová cena elektromobilů z druhé ruky se pohybuje nejčastěji okolo 780 tisíc korun

Elektromobilita je tématem, který řeší v podstatě už skoro každá automobilka. Elektromobil se vyplatí především lidem, kteří mají velký nájezd kilomet ...

Pátek 30.9.2022
Jihomoravský kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS | RSS InfoDnes
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.