BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín

Průvodce investováním na akciovém trhu pro začátečníky

19.06.2022
Investování na akciovém trhu je efektivní způsob vytváření bohatství a zároveň zajištění proti inflaci. Při obezřetném postupu mohou investice do akcií přinést mnohem vyšší výnosy než jiné formy investic, jako jsou nemovitosti a fixní příjmy. Akciový trh je však mnohotvárný, složitý a nestálý. Aby člověk dosáhl chytrých výnosů, měl by znát puls trhu a rozumět jeho fungování.
Ilustrační snímek | Foto: pexels.com
Investování na akciovém trhu je efektivní způsob vytváření bohatství a zároveň zajištění proti inflaci. Při obezřetném postupu mohou investice do akcií přinést mnohem vyšší výnosy než jiné formy investic, jako jsou nemovitosti a fixní příjmy. Akciový trh je však mnohotvárný, složitý a nestálý. Aby člověk dosáhl chytrých výnosů, měl by znát puls trhu a rozumět jeho fungování.

Neexistuje žádná osvědčená strategie, jak maximalizovat výnosy z akcií. Existuje však několik základních pravidel, jejichž dodržování může být nápomocné při snižování rizik a dosahování lepších výnosů.

Níže je uvedeno několik investičních tipů, které mohou začátečníkům pomoci maximalizovat výnosy z investování do akcií.

Mít rozsáhlé znalosti o podnikání


Je vhodné investovat do podniků, o kterých má člověk důkladné znalosti. Investice do akcií s omezenými znalostmi obchodního modelu by mohla být kontraproduktivní.

Diverzifikace


Investování do diverzifikovaného portfolia akcií může pomoci zmírnit rizika a maximalizovat výnos. Než vkládat všechna vejce do jednoho košíku, je vhodné investovat do různých společností a sektorů. Tím se minimalizuje pravděpodobnost tržně podmíněných rizik. Zároveň je nutné mít na paměti, že je třeba se vyvarovat i přílišné diverzifikace, protože ta celý proces ztěžuje. V případě, že je velikost investičního tiketu velmi malá, je třeba investovat do 3 / 4 akcií. V případě, že je malá, lze se poohlédnout po investici do zhruba 5-7 akcií (podívejte se na investiční aplikace).

Velikost společnosti


Začátečníkům se doporučuje investovat do velkých společností, protože to omezuje riziko. Velikost společnosti lze vypočítat pomocí tržní kapitalizace (Tržní kapitalizace je součinem celkového počtu akcií a ceny každé akcie).

Oceňování


Připoutání investice na burze k ocenění je oblíbený přístup, který používá mnoho investorů. Ocenění se obvykle vypočítává pomocí poměru P/E (Price/ Earnings), což je poměr rejže akcie k zisku na akcii. Vysoký P/E indikuje nadhodnocenou hodnotu akcie. Naznačuje také, že investoři jsou ochotni zaplatit více, než činí zisk akcie, protože očekávají vyšší růst v budoucnosti. Nízké P/E naopak ukazuje na podhodnocenou akcii. Začátečníkům se doporučuje investovat do akcií s P/E 10-25.

Růst zisků


Základem úspěšné investiční strategie je vkládat peníze do společností, které mohou přinášet konzistentní výnosy. Pouze takové akcie jsou ziskové a umožňují investorům po určitou dobu zvyšovat své bohatství. Mohou existovat společnosti (obecně), start-upy s obrovskou velikostí trhu, které však mají zápornou ziskovost. Začátečníci by se měli investicím do takových akcií vyhnout. V praxi se doporučuje obecně sledovat výsledky podniku za posledních 10 let, aby bylo možné vyhodnotit ziskovost. Společnosti, které v minulosti vykazovaly konzistentní výsledky, mohou být důvěryhodnou možností, na kterou lze vsadit.

Dividendový záznam


Zkoumání historie vyplácení dividend společnosti může poskytnout určitý pohled na finanční zdraví společnosti. Odráží dostupnost volných peněžních rezerv ve společnosti a také zdůrazňuje skutečnost, že se společnost stará o své investory. Pokud společnost nevyplácí dividendy včas, může být ve financích společnosti nějaká chyba.

Závazky


Vhodné je investovat do akcií společností s ručením omezeným. To lze posoudit pomocí poměru dluhu k vlastnímu kapitálu, což je porovnání celkových závazků společnosti s vlastním kapitálem. Vyšší poměr dluhu k vlastnímu kapitálu znamená větší zadlužení společnosti a takovým akciím je třeba se obecně vyhnout.

Autor: WP
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Magazín

Jak postupovat při reklamaci nábytku?

Zařizujete novou ložnici a postel vám dodali v jiné barvě, než jste chtěli? Koupili jste si v obchodě s nábytkem novou skříň, ale po složení vám začala padat na hlavu? Stejně jako u jiných výrobků se vady nábytku řeší reklamací. I ostřílený ...

Sázkové kanceláře a jejich nabídka

Není žádným tajemstvím, že v Česku je kurzové sázení nesmírně oblíbené. Češi v něm rok co rok prosází desítky miliard korun a sázkové kanceláře se o k ...

Nejmodernější barvy bund pro podzim-zimu 2023

Podzim a zima jsou obdobím, kdy bundy začínají hrát v našem šatníku klíčovou roli. Tuto sezónu, jako milovníci módy, se nemusíme omezovat pouze na kla ...

Magnetky na ledničku: Kreativní nápady a návody krok za krokem

Magnetky na lednici nejsou jen obyčejnou dekorací. Jsou to malá umělecká díla, která nám připomínají vzpomínky, události nebo dokonce naše milované. A ...

Rodiče dávají dětem častěji kapesné

Přibývá dětí, které od rodičů dostávají kapesné. Oproti loňsku se jejich počet zvýšil o desetinu. Začátek školního roku bude pro rodiny finančně nároč ...

Středa 4.10.2023
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes