BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Armáda ČR: Jak vyhrát ve městě? Tvrdý trénink v ČR i zahraničí zabere stovky hodin

25.02.2022
Těžké boje se dnes svádí nejen na širokých pláních, ale stále častěji i uvnitř měst. Zastavěné oblasti přitom pro jednotky představují z mnoha důvodů velké riziko. Česká armáda tak tomuto výcviku věnuje stále větší pozornost. Minulý týden tyto schopnosti drilovali vojáci první mechanizované roty 72. mechanizovaného praporu na cvičišti Jeseník u Vyškova a přijeli se na ně podívat i zástupci americké ambasády.
Foto: acr.army.cz
"Boj v zastavěném prostoru patří v rámci výcviku k těm nejnáročnějším. Pohyb po budovách i boj na krátkou vzdálenost vyžadují bezchybnou koordinaci a sehranost jednotky a také se zásadně odlišují od běžného boje v otevřeném prostoru," vysvětluje poručík David Rožek. Velitel čety 1. mechanizované roty.

Z Velké Británie až k nám

FIBUA (Fighting in Build Up Areas - FIBUA) a CQB (Close Quarters Battle), tedy boj v zastavěném prostoru a boj na krátkou vzdálenost jsou techniky, které vznikly na konci 70. let 20. století. Britské speciální jednotky SAS tehdy zahájily výcvik ve speciálně upravené budově s teroristy a rukojmími uvnitř a tento styl výcviku začaly postupně přebírat i další protiteroristické útvary.

"Zatímco se ale policejní týmy zaměřují například na podrobnější a specifické úkoly, jako je třeba dopadení pachatele nebo ochrana VIP, armáda má při CQB propátrat, obsadit, zabezpečit a vyhnout se ztrátám," upozorňuje Rožek.

Pozor na nástrahy i civilisty!

V úzkých chodbách, tmavých schodištích a mnoha zákoutích není prostor na chyby. Nejde jen o nepřítele, na vojáky tu mohou číhat nastražená výbušná zařízení, ukrývat se tu mohou civilisté. Vojáci proto podle Rožka musí mít takzvaně v krvi základní drily pohybu v neznámé budově, kritická místa musí krýt zcela automaticky, musí mít rovněž zautomatizovaný postup při vstupu do místností.

"Boj v zastavěných prostorech i na krátkou vzdálenost vyžaduje skutečnou souhru jednotky. Každý nedostatek jednotlivce se na výsledku hned projeví. Podmínkou úspěchu jsou tak pokud možno stovky hodin společného výcviku. Nároky na přípravu také rostou s velikostí cvičící jednotky," vypočítává Rožek.

Různá cvičiště pro různá cvičení

Armáda si právě podle velikosti týmu může vybírat z několika cvičišť: Jeseník ve VVP Březina je zaměřen na taktiku pěších jednotek do úrovně družstvo a lze zde trénovat CQB i FIBUA. Na Libavé slouží vojákům Kozlov - zachovalý areál budov ještě po sovětské armádě.

Česká armáda vyjíždí i k sousedům: ve výcvikovém prostoru Lešť na Slovensku se nachází městský blok evropského typu, vesnice středního východu, střelecké haly, moto hala, vysoký panelový i přízemní dům. "Domy jsou plně vybavené tak, jako ve skutečnosti. Ve všech objektech lze střílet ostrou municí i používat trhaviny. Jde o jednoznačně nejlepší taktické cvičiště ve střední Evropě," hodnotí vojáci.

Ti, které čekala mise v Afghánistánu, znají výcvikový prostor v německém Hohenfelsu. Americké výcvikové středisko nedaleko západní hranice ČR nabízelo pro trénink boje v zastavěném prostoru věrné imitace afghánských vesnic.

"Místa výcviku se podle dostupnosti snažíme střídat, aby vojáci měli stále jiné prostory. Využíváme cvičiště na Kozlově, v Sedleci Vícenicích (Náměšť), ve Vyškově a také naše posádkové cvičiště "Koppadorf", pojmenované podle našeho kolegy, nadrotmistra Pavla Koppy ze skupiny bojové přípravy," uzavírá David Rožek.

Zdroj: Armáda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Předseda vlády Petr Fiala symbolicky převzal strategické zásobníky plynu v Dolních Dunajovicích

Premiér Petr Fiala v pondělí 18. září 2023 zahájil společně s primátorkou Markétou Vaňkovou a zástupci zhotovitelů stavbu multifunkční haly ARENA BRNO, s ministrem Jozefem Síkelou symbolicky převzal státem odkoupené zásobníky plynu v Dolních ...

České dráhy posílí dopravu na víkendové Dny NATO & Dny Vzdušných sil AČR v Ostravě

České dráhy výrazně posílí dopravu na Dny NATO a Dny Vzdušných sil AČR, které se o víkendu 16. a 17. září konají na ostravském letišti v Mošnově. Náro ...

V centru Brna provedla Česká obchodní inspekce mimořádnou kontrolní akci

Česká obchodní inspekce Jihomoravského a Zlínského kraje uskutečnila mimořádnou kontrolní akci, zaměřenou na dodržování zákona č. 634/1992 Sb., o ochr ...

Znojemští pedagogové se učí, jak učit děti pracovat s technologiemi

Naučit děti, aby jim mobilní telefon, tablet nebo notebook dobře sloužily, ale zároveň aby je neokrádaly o čas, kamarády nebo jejich zdraví. To je jed ...

Přijďte na Festival vědy a techniky do areálu brněnského výstaviště, bude to stát za to

Elektronové mikroskopy. Mendel. Kaplanova turbína. Gödel. Raketový dispenzer. Co mají společného? Přece Brno! Jihomoravská metropole je totiž plná věd ...

Sobota 30.9.2023
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes