BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Diecézní charita Brno slavnostně otevřela zrekonstruovaný dům centra CELSUZ a Chráněné bydlení sv. Michaela

13.10.2021
Žehnáním brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho Diecézní charita Brno slavnostně otevřela dvě nové budovy. V Bratislavské ulici 58 slouží lidem v nově opraveném domě CELSUZ - centrum pro lidi sociálně znevýhodněné. Díky rekonstrukci nyní centrum CELSUZ komplexně pomůže většímu množství klientů a nabídne i více aktivit. Rekonstrukcí v Chráněném bydlení sv. Michaela na ulici Žabovřeská 6 zase obyvatelé domova získali prostředí vhodnější pro nácvik samostatnosti.
Centum CELSUZ | Foto: brno.charita.cz

Centrum CELSUZ


Stavebně technické řešení domu na ulici Bratislavská 58 vytvořilo lepší prostory pro centrum CELSUZ. Na jednom místě jsou zde k dispozici sociální, právní a dluhové poradenství, služby pro cizince a sociální rehabilitace pro lidi s duševním onemocněním či osoby v sociální krizi.

"Služby centra CELSUZ jsou spolu navzájem propojeny a úzce spolupracují. V nových prostorách nyní nabízí klientům ucelenou podporu při řešení obtížných životních situací. Větší budova umožňuje realizovat více aktivit v jedinou dobu. CELSUZ získal odpovídající zázemí například pro komunitní aktivity, IT učebnu nebo kuchyňku, kde klienti procvičují vaření," vysvětlil ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Rekonstrukce budovy trvala 2 roky a stála 57,5 milionů korun. Přes 41 milionů korun Charitě přispěla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu Evropského fondu pro regionální rozvoj a státního rozpočtu. Úhradu nákladů na stavební práce významně podpořily dotace z Magistrátu města Brna ve výši 5 milionů Kč a dále z Krajského úřadu Jihomoravského kraje (0,5 milionu Kč). Velkou část Charita hradí i z Tříkrálové sbírky a z vlastních zdrojů.

Centrum CELSUZ bylo zřízeno Diecézní charitou Brno v roce 2007 na původní adrese tř. Kpt. Jaroše 9. Během let se nabídka pomoci rozšířila do současné podoby šesti specializovaných projektů. Pracovníci centra ročně řeší životní situace více než dvou tisíc klientů. V pandemickém roce 2020 pomohlo dokonce 2 502 lidem.

Chráněné bydlení sv. Michaela


Chráněné bydlení sv. Michaela rekonstrukcí získalo nadstavbu třetího patra s prostory pro druhou domácnost a zvýšilo počet jednolůžkových pokojů pro klienty na osm. Při opravách došlo také k instalaci nového bezbariérového výtahu, bezbariérového sociálního zařízení a k výměně všech zastaralých rozvodů elektřiny i vody.

"Díky většímu prostoru a změně dispozic může nyní všech osm klientů bydlet v jednolůžkových pokojích, což je jeden z hlavních bonusů. Více komfortu i soukromí přinesla do života klientů také nová společenská místnost, balkon i bezbariérový výtah. Takto vybudované prostředí přispívá k lepšímu nácviku a rozvoji samostatnosti klientů," vysvětlil ředitel Charity.

Rekonstrukce budovy Chráněného bydlení sv. Michaela v Žabovřeské ulici trvala 2,5 roku a celkově stála 18 milionů korun. Charita obdržela dotaci přes 10,8 milionu korun z Integrovaného regionálního operačního programu Evropského fondu pro regionální rozvoj a státního rozpočtu. Významnou dotací 3 miliony pomohl Magistrát města Brna. Finančně přispěly Teplárny Brno a.s. a Portus Praha z.ú. Velkou část Charita hradí i z Tříkrálové sbírky a vlastních zdrojů.

Chráněné bydlení sv. Michaela je pobytová sociální služba. Jejím posláním je vytvářet podmínky k důstojnému životu lidí s mentálním postižením, podporovat jejich začlenění do společnosti a rozvíjet jejich schopnost žít běžným způsobem života. Služba je poskytována v malých domácnostech, kde společně bydlí několik klientů. Osobní asistenti jim pomáhají v tom, co nezvládnou sami.


Autor: Simona Císařová
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Francouzi budou moct poznat netradiční Česko prostřednictvím trhů z Jihomoravského a Zlínského kraje

Brněnský Zelný trh včetně podzemních prostor, vinařství Ilias v Pavlově nebo Luhačovice. Místa, která se ještě letos představí divákům francouzských televizí TV5 Monde a France 2. Štáb z Francie strávil v květnu v Jihomoravském a Zlínském kraji ...

Dopravní podnik města Brna má již 15 retrovozidel. Sbírku doplnil nově zrekonstruovaný trolejbus Škoda 22Tr

Dopravní podnik města Brna (DPMB) rozšířil svoji sbírku retro vozidel. Nově do ní přibyl trolejbus Škoda 22Tr. Práce, které kompletně probíhaly ve voz ...

V Česku klesá porodnost, tento trend bude zřejmě pokračovat

V České republice se rodí méně dětí. Průměrný počet dětí narozených jedné ženě, loni meziročně klesl z 1,83 na 1,66. Zatímco v minulosti jsme byli v t ...

ČOI: Vánoční řetěz s LED diodami může způsobit úraz elektrickým proudem

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je výrobek, který může znamenat pro spotřebitele vážné riziko úrazu elektrickým proudem. Jedná ...

Speciální preventivní vlak Českých drah zavítá postupně do Brna, České Třebové a Hradce Králové

Celkem tři místa navštíví do konce května Preventivní vlak bezpečné železnice. Společný projekt Správy železnic a Českých drah vstupuje už do patnácté ...

Pátek 9.6.2023
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes