BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Technické muzeum v Brně slaví narozeniny

13.08.2021
I když brněnské technické muzeum oslavilo své šedesáté výročí začátkem letošního roku, narozeninové setkání s veřejností připravilo na poslední sobotu v srpnu, 28. 8. Od 10.00 do 19.00 se uskuteční program, který představí obory, jimiž se muzeum zabývá, a nabídne také mnoho zajímavých kulturních zážitků.
Foto: tmbrno.cz
Vše se odehraje před budovou muzea v Brně - Králově Poli, v muzeu i v areálu za muzeem. A nebude chybět ani překvapení - úplná novinka, jež přibyla do sbírek muzea, konkrétně do oboru Letectví a kosmonautiky.

Od 9.00 do 18.00 bude uzavřena část ulice Purkyňova - od vjezdu Red Hat/Generali pojišťovny po křižovatku ulice Purkyňovy s ulicí Herčíkovou. Od 10.00 do 18.00 budou totiž před muzeem vystaveny vozy ze sbírek Technického muzea v Brně, osobní a vojenské, tedy z oborů obor Historická vozidla a spalovací motory a Militaria. Pouze ve 14.00 opustí na komentovanou přehlídku svá stanoviště, aby objely budovu muzea a následně se vrátily zpět..

Vybrané vozy z oboru Městská hromadná doprava (tramvaje, autobusy, trolejbusy) budou vozit zájemce z centra města k muzeu. Tramvaje a autobusy z náměstí Svobody přímo na zastávku Technické muzeum, trolejbusy z Mendlova náměstí na zastávku Srbskou.

Jízdní řády zájemci naleznou na www.tmbrno.cz. Tramvaje a autobusy pojedou zhruba po 15 minutách a na zastávce Technické muzeum směrem do centra se na chvíli zastaví, takže si je budou moci návštěvníci i prohlédnout. Pozor! Obsaditelnost vozidel bude omezena kapacitou sedadel dopravního prostředku! Z toho důvodu bude trať linky číslo 12 ukončena v zastávce Červinkova.

Technické muzeum v Brně má více než 30 oborů, o které se stará necelých 20 kurátorů. K tomu spravuje šest mimobrněnských památek od Vysočiny po moravsko-slovenské pomezí. Nebude možné v jednom dni podrobně představit vše, takže pracovníci muzea připravili malou ochutnávku.

V budově Technického muzea v Purkyňově ulici si budou moc návštěvníci zdarma prohlédnout 17 stálých expozic a jednu nově otevřenou výstavu ke 140. výročí značky Minerva s názvem Minerva 1881-2021 Tradice, historie, současnost. Kromě toho budou připraveny pro malé i velké návštěvníky interaktivní stanoviště.

Součástí muzea je také Metodické centrum konzervace (MCK). "Konzervátoři-restaurátoři představí příklady své práce se zaměřením na ošetření kovových artefaktů od archeologických nálezů až po moderní slitiny kovů," přibližuje náplň programu náměstkyně ředitele TMB pro MCK Alena Selucká. "Pro návštěvníky budou připraveny ukázky různých druhů kovových materiálů s riziky jejich poškozování a možnostmi ošetření. Nejmenší zájemci se budou moci blíže seznámit s postupem restaurování houpacího koníka z počátku 20. století zhotoveného kombinací nejrůznějších autentických materiálů. Návštěvníci se také více dozví o tom, proč je důležité pečovat o staré předměty i patinu, kterou na nich zanechal čas."

V Technické herně budou připraveny kromě stálé nabídky plně funkční počítače z osmibitové éry, historické televizní hry a poprvé si zájemci budou moci vyzkoušet nově získané arkádové simulátory ATARI San Francisco RUSH Extreme racing z roku 1996 a simulátor jízdy na čtyřkolce ATV Track z roku 2002, které se v blízké době stanou součástí RETRO ARCADE HERNY. Z další nabídky v muzeu můžeme jmenovat např. model nákladního vozu na parní pohon Sentinel, který si budou moci zájemci sami vyzkoušet, Mapu jako Brno, na níž si mohou vyhledat, kde bydlí a další. Budova muzea bude přístupná od 10.00 do 18.00, přičemž jednotlivá stanoviště budou otevřena do 16.30. V 17.00 v expozici Parní motory začne koncert kapely The 6 Fireballs, která písničky z 50. a 60. let zazpívá a zahraje za použití vlastní dobové zvukové techniky.

I za muzeem bude na návštěvníky čekat bohatý program. Zahájen bude zhruba v 10.45 a již v 11.00 začne premiéra původní loutkové pohádky pro Technické muzeum v Brně Dobrodružství Šroubka a Matičky. Příběh dvou maskotů, kteří provádějí děti po památkách Technického muzea v Brně už více než pět let. Ve školním roce budou moci pohádku zhlédnout přímo v budově muzea školáci i předškoláci. Svou vzdušnou show za muzeem představí Úžasné divadlo fyziky, které doprovodí celou akci. Připravena bude i další zábava, mezi jinými také výbušná smršť salt, otoček a jiných kombinací na trickline, tedy Slackshow - originální umělecko-sportovní vystoupení s následným workshopem a jiné.

Hlavním bodem programu bude slavnostní prezentace nového přírůstku do sbírky TMB letounu L410 Turbolet v 16.00 a v 18.00 slavnostní den uzavře rocková legenda kapela Žlutý pes.

Akce se uskuteční za dodržování aktuálních mimořádných ochranných opatření proti šíření COVID-19. Děkujeme všem za pochopení.

Narozeninové setkání se koná v rámci letošního ročníku IGNIS BRUNENSIS, který organizuje SNIP & CO s podporou města Brna a Jihomoravského kraje a v koordinaci s Dopravním podnikem města Brno a Policií ČR JMK.

Záštitu nad akcí Šedesátka s Technickým muzeem v Brně převzali ministr kultury České republiky Lubomír Zaorálek, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a primátorka statutárního města Brno Markéta Vaňková.

Zdroj: Ministerstvo kultury
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

MŽP: Pro sídlo správy chráněné krajinné oblasti Soutok zvítězila nabídka města Lanžhot

V souvislosti s připravovaným vyhlášením chráněné krajinné oblasti Soutok se vybírá místo, kde by měla sídlit její správa. Vhodné umístění pro úřad se hledalo několik měsíců. Nabídky vhodných objektů zaslala města Břeclav a Lanžhot. Po jejich ...

Lesníci, vědci i zástupci ministerstev, ochrany přírody a obcí se shodli na vyváženém způsobu hospodaření ve Ždánickém lese a Chřibech

Odborný seminář o udržitelném lesnickém managementu ve Ždánickém lese a Chřibech uspořádaly 14. května v Hradci Králové Lesy České republiky pod zášti ...

VZP: Dobrou zprávou z oblasti prevence je rostoucí účast na screeningových programech

Klíčovou roli v úspěšnosti léčby onkologických onemocnění hraje včasný záchyt nemoci. Dobrou zprávou proto je rostoucí počet návštěvníků u všech třech ...

Zdravotní sestry slaví svůj den. Ve fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně jich je téměř 1200

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zve na již tradiční Májový koncert (nejen) pro zdravotníky FNUSA, který i letos pořádá při příležitosti Mezinárod ...

Magistrát města Brna a Česká pošta otevřeli první třípřepážkovou poštu Partner

V pondělí 6. května byla v Brně v Orlí ulici slavnostně otevřena první třípřepážková pošta Partner v České republice. Provozovat ji bude Magistrát měs ...

Pátek 24.5.2024
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes