BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

V kyjovské pekárně nebo kadeřnictví v květnu zaplatíte jen občankou

26.04.2021
Od pondělí 26. dubna v Kyjově konečně startuje dlouho očekávaný projekt na podporu lidí a obchodníků Corrency. V rámci kterého budete moci platit pomocí občanského průkazu nebo kódu v SMS. Podporu ve výši 400 korun ve formě lokální měny corrent můžete využít u čtyřiceti kyjovských obchodníků.
Foto: abbba.cz
Corrent kombinuje výhody lokální měny a slevových poukázek. Můžete ho uplatnit na polovinu nákupu a získáte tak u přihlášených obchodníků zvýhodněnou cenu. S každým darovaným correntem zaplatíte jednu korunu ze svého. Corrency tak nastartuje obchod a pomůže lidem i místním obchodníkům, na které dopadla krize způsobená pandemií.

Starosta Kyjova Lukl věří, že Corrency bude mít úspěch

Kyjovská radnice v čele se starostou Františkem Luklem se dohodla na spolupráci se systémem Corrency, který přichází s myšlenkou speciální měny: "O correntovou podporu se u nás mohou přihlásit všichni občané. Věřím, že tento moderní ekonomický projekt může podpořit podnikání nejen v Kyjově a je jen otázkou času, než se do něj zapojí další města," vysvětluje důvody vstupu do projektu starosta Lukl, který je zároveň předsedou Svazu měst obcí.

První zpráva o Corrency obletěla svět. "Dostali jsme pozitivní reakce z Francie, Singapuru i Filipín. Také v Česku může vzniknout nápad, který pomůže lidem i obchodníkům na celém světě. Rádi bychom ho nabídli u nás i v Evropě," vysvětluje Pepe Rafaj, spolutvůrce projektu. "Jako první nás čeká ověřit funkčnost a efektivitu systému v Kyjově, za což vděčíme jeho starostovi Františkovi Luklovi, který do nás vložil důvěru a šel s námi do toho."

Projekt startuje 26. dubna a potrvá do 25. května

Plánované zahájení 30ti denního pilotu se z důvodu uzamčení české ekonomiky skoro o čtyři měsíce posunulo. Tvůrci se nyní rozhodli, že projekt spustí navzdory ne zcela vyřešené covidové situaci.

"Naší prioritou je projekt co nejdříve odstartovat, abychom mohli začít pomáhat i v dalších městech. Jen co to bude možné, budeme rádi, když se v Kyjově zapojí i obchodníci a poskytovatelé služeb, kteří zatím podnikat bohužel nemohou," uvádí autor myšlenky Corrency Pepe Rafaj.

Jak Corrency funguje

Princip Corrency spočívá v tom, že lidé dostanou cílenou dotaci, kterou mohou během měsíce využít u svých oblíbených obchodníků. Sami vyberou, koho chtějí podpořit a platbou u těchto obchodníků povzbudí celý region.

Polovinu částky za nákup zaplatí correnty a druhou ze svého. Peníze se tak v kyjovské ekonomice rychle protočí a díky spoluúčasti občanů se objem peněz v oběhu znásobí. Potenciál obnovy místního obchodu bude díky tomu mnohonásobně větší a rychlejší.

Kyjovjáci získají příspěvek ve výši 400 correntů

Do projektu se mohou přihlásit všichni občané s trvalým bydlištěm v Kyjově starší 18ti let do naplnění kapacity 2000 občanů. Firma I, Foundation věnovala Kyjovu 800 tisíc korun. Přihlášení lidé poté získají příspěvek ve výši 400 correntů, které budou moci využít u registrovaných obchodníků s provozovnou v Kyjově.

Od prosince se do kyjovského projektu přihlásilo již 1000 občanů a více než čtyři desítky kyjovských obchodníků. Registrace budou pokračovat i po zahájení pilotu. Zájemci o correnty se mohou hlásit na webu kyjov.corrency.cz, na podatelně radnice nebo v kyjovském Infocentru.

Correnty můžete uplatnit u 40 obchodníků

Do projektu se přihlásilo 40 místních obchodníků. Jejich škála je široká. Od prodejny pečiva, potravin, lékárny, několika kaváren, restaurací, papírnictví, přes obchod s látkami, opravny aut, autoškol, po MKS Kyjov a nejrůznější poskytovatele služeb, včetně kadeřnictví a masáží. "Většina obchodníků se na současná pravidla musela adaptovat. O všech otevřených obchodnících a možnostech prodeje, které nabízejí, budeme detailně informovat na našem webu a sociálních sítích Corrency a kyjovské radnice," doplňuje Rafaj.

K platbě correntem stačí Kyjovjákům občanský průkaz nebo SMS v telefonu

Lidé ani obchodníci se nemusí platby correntem obávat. Při platbě se mohou prokázat jen číslem svého OP nebo využít možnosti zaplatit kódem, který dostanou v SMS. Nepotřebují k platbě chytrý telefon, ani přístup k internetu. Na druhé straně bude obchodníkům stačit ověřit platbu pouze SMS zprávou nebo vyplněním jednoduchého webového formuláře. "Naším záměrem bylo vytvořit systém co nejjednodušší, aby k němu měli přístup všichni," vysvětluje Pepe Rafaj.

Projekt Corrency uspěl v hackathonu Hack the Crisis vyhlášeném agenturou CzechInvest a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (MPO). Následně získal v dotačním programu MPO Czech Rise Up pro chytrá opatření proti COVID 19 prostředky na realizaci pilotního projektu. Získal záštitu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Hospodářské komory ČR a Ministerstva vnitra ČR.

Autor: Jiří Böhm
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Betlémské světlo dorazí v sobotu 9. prosince do Brna, skauti ho přivezou railjetem z Vídně

Tuto sobotu 9. prosince přivezou členové Junáku do České republiky Betlémské světlo. Jak je si již stalo v posledních letech tradicí, převezmou ho od svých rakouských kolegů a následně se s ním vypraví railjetem Českých drah do jihomoravské ...

ÚHOS: Debata o hospodářské soutěži vzbudila v Brně velký zájem

Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise včera pořádalo v prostorách Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně debatu na tém ...

Potravinářská inspekce upozorňuje na další dva případy salmonely v kuřecím mase ze zahraničí

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na základě průběžných výsledků plánované mimořádné mikrobiologické kontroly varuje spotřebitele před ...

Nový jízdní řád RegioJetu: Zkrácení cestovních časů a zvýšení počtu spojů mezi Prahou a Bratislavou

RegioJet oznamuje zkrácení cestovních časů a rozšíření počtu spojů mezi Prahou a Bratislavou v novém jízdním řádu. S účinností od 10. prosince 2023 do ...

České Dráhy: Panoramatický vůz projede Moravou i v roce 2024

Oblíbený panoramatický vůz švýcarských železnic SBB pojede napříč Moravou i v roce 2024. Rakouští kolegové z ÖBB ho budou nasazovat do vlaku EC 106 / ...

Sobota 9.12.2023
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes