BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Město Blansko opraví budovu Zámek 3, využívat ji bude muzeum a ZUŠ

02.03.2021
Další část zámeckého areálu se letos dočká rekonstrukce. Město nyní vybralo zhotovitele, budovu Zámek 3 opraví společnost Kaiserbau s.r.o. Práce by měly přijít na zhruba 12,5 milionu korun. Po dokončení oprav se do objektu nastěhuje Muzeum Blanenska a Základní umělecká škola Blansko.
Opravený objekt bude využívat muzeum a ZUŠ | Foto: Michal Záboj
V minulosti už se podařilo opravit budovu zámku včetně nádvoří a část předzámčí, loni skončila oprava sousedního objektu Zámek 2.

"Naším cílem je kompletní revitalizace předzámčí, to těsně sousedí se samotným středem města a dosud bylo zanedbáváno. Kompletní rekonstrukce budovy Zámek 3 je pokračováním úprav, které se podařily v posledních letech," uvedl starosta Blanska Jiří Crha.

"Do výběrového řízení se přihlásili tři uchazeči. Původně jsme předpokládali, že se náklady budou pohybovat okolo 16 milionů korun. Když jsme dostali nabídku na 12,5 milionu, prověřovali jsme, zda je za tuto částku vůbec možné práce v požadované kvalitě provést," popsal starosta.

Zchátralý objekt Zámek 3 po rozsáhlé rekonstrukci zásadně změní podobu. Budova dostane nový krov a výškově dorovná sousední objekty. Fasáda pak bude ladit s opravenými stavbami předzámčí i se zámkem.

"Součástí rekonstrukce bude úprava vnitřních dispozic objektu a výstavba nových podkrovních místností, čímž dojde k vytvoření depozitářů a administrativního zázemí Muzea Blanenska. Vzniknou zde také prostory využitelné pro Základní uměleckou školu Blansko - keramické dílny a ateliéry," upřesnil Petr Mráček z investičního oddělení odboru správy a rozvoje města.

Muzeum i škola budou využívat přízemí i podkroví nově zrekonstruovaného objektu. Budova bude nově přístupná nejen vchody z prostoru předzámčí, propojená bude také se sousedními objekty.

"Část objektu užívaná muzeem se propojí se sousedním objektem Zámek 2. Část objektu určená pro ZUŠ bude prostřednictvím nového vnitřního schodiště propojena s budovou předzámčí, kterou nyní využívá umělecká škola," doplnil Petr Mráček.

"Po dokončení rekonstrukce budovy Zámek 3 dojde k přestěhování kanceláří a depozitáře. Tím se kompletně uvolní druhé dosud veřejnosti nepřístupné patro hlavní budovy zámku. Ve spolupráci s městem poté chceme zahájit přípravu na další využití těchto uvolněných prostor. V budoucnu bychom zde rádi otevřeli expozici měřicí techniky, kterou vyráběla blanenská Metra," plánuje ředitelka Muzea Blanenska Pavlínka Komínková.

Rekonstrukce Zámku 3 začne v první polovině letošního roku. Budovy patří městu, to nyní jedná s krajem, za jakých podmínek by část nákladů na více než dvanáctimilionovou rekonstrukci zaplatil.

"Vzhledem k tomu, že základní umělecká škola i muzeum, které v nich budou sídlit, jsou krajské organizace, budeme usilovat o finanční spoluúčast Jihomoravského kraje i na pokrytí nákladů na rekonstrukci. Doufám, že se to i přes velké výpadky v příjmech krajského rozpočtu podaří," dodal starosta Jiří Crha.

Oprava sousední budovy Zámek 2 skončila minulý rok v létě. Zázemí v něm našli odborní pracovníci, Muzeum Blanenska sem umístilo také konzervátorské a restaurátorské dílny a depozitáře. Náklady na rekonstrukci Zámku 2 dosáhly sedmi milionů korun bez DPH. Tři miliony korun poskytl jako dotaci Jihomoravský kraj.

Zdroj: Město Blansko
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Univerzita obrany v Brně nacvičovala, jak reagovat na útočníka

Řada vysokých škol v souvislosti s loňským tragickým útokem, který se odehrál na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, přistoupila k úpravě svých bezpečnostních pravidel. To se týká také Univerzity obrany (UO) v Brně, kde došlo k ...

Soutok: Jedna příroda, jedna CHKO, dvě petice

V souvislosti s plánovaným vyhlášením chráněné krajinné oblasti Soutok se ve veřejném prostoru objevily hned dvě petice. Je patrné, že všem bezmála dv ...

Hračka Jeepu na baterie představuje vážné riziko, zjistila inspekce

Česká obchodní inspekce zjistila, že na vnitřním trhu je v nabídce výrobek, který představuje vážné riziko pro životní prostředí. Jde o výrobek Hračka ...

Dopravní podnik města Brna oslaví 155 let brněnské hromadné dopravy koncerty a přehlídkou retro vozů

Lidé v Brně jezdí městskou hromadnou dopravou již 155 let. Dopravní podnik města Brna (DPMB) oslaví jubileum společně s cestujícími v sobotu 17. srpna ...

DPMB k oslavám a večírkům nabízí Party Šalinu a Šalina Café

Firemní večírek, oslava narozenin nebo svatba. K těmto a dalším příležitostem si nově mohou zájemci pronajmout speciálně upravenou Party Šalinu nebo h ...

Neděle 14.4.2024
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes