BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Jihomoravský krizový štáb se zaměřil na lůžkové, personální i odběrové kapacity

21.10.2020
Jihomoravský krizový štáb včera 20. října 2020 navázal na videokonferenci hejtmanů z pondělního večera, kde hlavním tématem byly personální a lůžkové kapacity v souvislosti s epidemií.
Foto: kr-jihomoravsky.cz
Aktuálně probíhá shromažďování požadavků na chybějící zdravotnický personál v nemocnicích v celém regionu. V tuto chvíli je aktuální potřeba cca 500 studentů. Podle poskytnutých seznamů Masarykovy univerzity nyní zaměstnanci krajského úřadu telefonicky kontaktují jednotlivé studenty a hejtman poté vydává dle aktuální potřeby jednotlivé příkazy k práci. Na základě nich budou studenti umístěni do nemocnic. Některé nemocnice již mají se studenty uzavřeny pracovní dohody (na základě jejich předchozích praxe v tomto zařízení). Na základě poptávky bude Jihomoravský kraj vydávat příkazy k práci, které budou finančně hrazeny z cílené dotace Ministerstva zdravotnictví (obdobná praxe jako v jarních měsících). Peníze budou studentům vyplaceny po ukončení nouzového stavu, a to dle krizového zákona nejpozději do šesti měsíců. Hejtman již podepsal prvních přibližně třicet příkazů. Studenti budou v nemocnicích nasazováni dle potřeby na pozice středního zdravotnického personálu.

Jihomoravský kraj v současné době s krajským koordinátorem intenzivní péče zabezpečuje dostatek lůžek ve stávajících zdravotnických zařízeních v kraji. Krajské nemocnice splnily nařízení krajské hygieny a koordinátora intenzivní péče navýšit k datu 19. října 2020 kapacitu lůžek podle aktuální epidemiologické situace. Aktuálně jsou v nemocnicích zřizovaných krajem kapacity dostačující.

Krajským štábem bylo rozhodnuto, že COVID bus, který provozuje FN Brno za finanční podpory Jihomoravského kraje, bude v příštím týdnu vyslán do těch míst v regionu, kde je nejdelší čekací doba na testování. Odběrová místa, která aktuálně fungují u nemocnic (Znojmo, Břeclav, Blansko, Kyjov, Hodonín, Tišnov, Boskovice) byla vyzvána k navýšení odběrových kapacit dle personálních možností dané nemocnice.

Zajištění nových lůžkových kapacit pro celou ČR řeší Centrální řídicí tým COVID v části nemocniční zařízení a lázeňské/rehabilitační objekty a pracovní skupina Ústřední krizový štáb v části hotelové ubytování pro tzv. sociální lůžka.

Zřízení záložní nemocnice v Jihomoravském kraji by v případě akutní potřeby technicky zajistilo město Brno v kooperaci s Fakultní nemocnicí Brno. Personální obsazení této případné "nemocnice" řeší Fakultní nemocnice Brno s Ministerstvem zdravotnictví.

V sociální oblasti probíhá nasazování studentů i dobrovolníků do zařízení sociální péče dobře, a to vzájemnou kooperací a personální výpomocí. Dalším stěžejním partnerem je projekt MUNI pomáhá, který má sofistikovanou databázi osob schopných v tomto segmentu působit.

Důležitou informací krizového štábu je skutečnost, že zdravotnická záchranná služba a nemocnice jsou kromě stávající epidemie COVID-19 stále výrazně zatěžovány traumatologickými případy (pády z kola, domácí úrazy apod.). Proto apelují a žádají občany o omezení adrenalinových nebo jinak nebezpečných aktivit, které mohou vést k závažným zraněním vyžadujícím hospitalizaci.

Byla projednána nabídka Českého červeného kříže na proškolení dobrovolníků, které hodlá kraj využít zejména pro dobrovolníky, kteří by pak mohli působit v sociálních službách.

Školství - v Jihomoravském kraji je k využití pro děti zaměstnanců IZS k dispozici 41 škol a školských zařízení. V jarním období bylo k tomuto účelu určeno 20 škol a této možnosti za celou dobu využilo téměř 400 dětí zaměstnanců IZS.

Další jednání krajského krizového štábu bude reagovat na aktuální situaci, nejpozději se sejde v úterý 27. října 2020.

Zdroj: Krajský úřad Jihomoravského kraje
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Od 1. července 2023 zruší Česká pošta 300 svých poboček

Česká pošta zajistí od 1. července dostupnost poštovních služeb podle nově platné legislativy. Ta stávající počítala s 3 200 poštami po celé České republice, nově bude podle parametrů Českého telekomunikačního úřadu možné zajistit pokrytí poštovních ...

Zážitkové jízdy nostalgickými vlaky s vůní páry opět k dispozici pro milovníky historických vlaků

České dráhy také v letošním roce připravují se svými partnery bohatou nabídku nostalgických jízd s historickými vozidly včetně parních lokomotiv a dvo ...

AOPK: Přípravy chráněné krajinné oblasti Soutok jsou v plném proudu

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR nyní začala z pověření MŽP seznamovat obce, významné hospodářské subjekty, místní instituce a organizace s návrh ...

RegioJet vyhrál veřejnou zakázku na provozovatele rychlíků z Prahy přes Havlíčkův Brod do Brna

Společnost RegioJet, největší soukromý železniční dopravce ve střední Evropě, dnes zvítězila v soutěži ministerstva dopravy na provoz rychlíků na linc ...

V pondělí 27. března bude v Německu stávka na železnici, omezí provoz mezistátních vlaků

České dráhy upozorňují cestující, že v pondělí 27. března 2023 od 00:00 do 24:00 hod. se v Německu uskuteční stávka na železnici, na které se budou po ...





Sobota 1.4.2023
Jihomoravský kraj
Další regiony »






Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes