BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Zpravodajství » Z regionu » Krajské listy - Zprávy z Jihomoravského kraje

Z regionu

Krajské listy - Zprávy z Jihomoravského kraje Zdroj: Krajské listy - Zprávy z Jihomoravského kraje |

Za jednu písničku dvě desetiletí na indexu. Petr Ulrych odhaluje svůj osud za normalizace. Přečetli jsme

13. 8. 2018 | VIDEO I písničkářské duo Hana a Petr Ulrychovi mělo s předchozím režimem problémy. Zpěvák a skladatel Petr Ulrych si tyto neblahé doby připomenul v nedávném rozhovoru pro MF Dnes. A prozradil také, že jako skladatel známých lyrických balad složil dokonce protest song. A to hned po ruské okupaci, která pohnula žlučí snad celé republice.

Sbohem a hodně štěstí, Norinko. Medvědice se chystá do Německa. A z orloje budou padat kuličky s ledními medvědy

12. 8. 2018 | FOTOGALERIE Dvě důležité události čekají brněnskou Zoo na konci léta. V sobotu 25. srpna si na Den adoptivních rodičů připomeneme 65. výročí založení Zoo, ve stejný den se také Brňané rozloučí s mladou lední medvědicí, která o pár dnů později odjede do nového domova. Jako připomínka obou akcí budou z orloje na náměstí Svobody vypadávat skleněné kuličky s motivem ledních medvědů.

Gotta do Německa? Tak na to zapomeňte. Asociace spisovatelů se zvedla ze židlí. Přečetli jsme

10. 8. 2018 | V letošním horkém létě je opravdu o zábavu postaráno. Lidem přeskakuje na potkání. Protentokrát se nádherně předvedla Asociace spisovatelů, truc alternativa k úsměvnému českému PEN klubu (velká legrace kolem písně „Kníže má k lidu blíže“, pamatujete?). Příští rok proběhne v německém Lipsku knižní veletrh. Hlavní roli si střihne česká literatura.

Ve Znojmě budou děti luštit Záhadu Psí věže. Pomocí mobilní aplikace Skryté příběhy

2. 8. 2018 | Poznávání krás a historie města bude nyní zábavnější! Znojmo se totiž zapojilo do oblíbené mobilní geolokační hry Skryté příběhy, díky které děti objevují česká a moravská města. Ve Znojmě budou rodiny s dětmi odhalovat Záhadu Psí věže – tak se jmenuje příběh turistické trasy vedoucí historickým centrem Znojma.

Brno zabodovalo, od října bude mít novou leteckou linku do Milána

27. 7. 2018 | Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair. Díky tomuto výsledku jednání hejtmana Bohumila Šimka se zástupci Letiště Brno se cestující a turisté mohou těšit mimo jiné na příznivé ceny za letenky, kvalitní palubní servis a 90 % letů načas.

Prima možnost pro děti, jak si venku hrát a hýbat se, říká starosta. Znojmo se zapojilo do projektu Hry na chodník

20. 7. 2018 | Nabídnout dětem další možnost, jak se pohybovat, to je cílem projektu Hry na chodník. „Trend dnešní doby je bohužel takový, že děti prosedí spoustu času u počítačů a mobilů a pak jim chybí základní pohybové návyky. Hry na chodníky mají být další možností, jak si venku hrát a hýbat se,“ vysvětluje starosta Znojma Jan Grois.

Unikátní server pro zemědělce z dílny Mendelovy univerzity: Predikci výnosů nabízí před hlavní sklizní nový portál

17. 7. 2018 | Zemědělci mají se začátkem sklizně nově k dispozici unikátní predikci výnosů hlavních plodin. Ukazuje, jaké budou výnosy v jednotlivých okresech. Data vychází od zpráv sesbíraných od agronomů v terénu a z družicových snímků stavu vegetace. Zatím předpovídají, že letošní rok bude spíše podprůměrný, říká bioklimatolog z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a profesor Mendelovy univerzity v Brně Miroslav Trnka. Nový server vynosy-plodin.cz navazuje na vědecký projekt Intersucho, který dlouhod ...

Putování krajem Rudolfa Těsnohlídka a lišky Bystroušky za opuštěnou Liduškou. Český poutník

15. 7. 2018 | FOTOGALERIE Honosné prvorepublikové vily, malebná údolí, vznik tradice vánočního stromu, místo, kde přišla na svět liška Bystrouška. To vše a ještě mnohem víc nabízí svým návštěvníkům Bílovice nad Svitavou, romantická obec v těsné blízkosti jihomoravské metropole Brna. Vítejte v zamilovaném kraji spisovatele Rudolfa Těsnohlídka.

Brno plánuje přestat používat do roku 2020 jedovatý glyfosát, je spojený s výraznými zdravotními riziky

13. 7. 2018 | VIDEO Rada města Brna dnes rozhodla o tom, že nařídí všem ředitelům příspěvkových organizací, zvláště pak škol či nemocnic, aby ve svých areálech nahradili používání jedovatého glyfosátu jinými technologiemi údržby veřejných prostranství. Podobný pokyn bude projednán i ve vztahu k akciovým společnostem města s cílem do dvou let snížit používání glyfosátu na nulu. Zároveň byl náměstek primátora Martin Ander pověřen projednáním stejného postupu také se starosty městských částí, které zajišťují údr ...

Jóžin z bažin vlakoňplac, nebo Vídeň – sever? Lidé si sami pojmenují nové brněnské nádraží. A je to fakt sranda

3. 7. 2018 | Názvy ulic, tramvaj v Ostravě či náměstí v Mikulově – v minulosti lidé hlasovali v anketách o mnoha pojmenováních. Letos v létě ovšem budou moci občané České republiky poprvé ovlivnit název tak zásadní stavby, jako je nové nádraží v Brně. Sběr návrhů odstartoval před 14 dny a výsledky jsou… no, takové české pod heslem ´sranda musí být, kdyby fotra věšeli´ (a nádražím šíbovali dvě desetiletí).

Firma Hamé, která patří Norům (!), se globalizuje. K vlastní škodě, protože přichází její bojkot. Komentář Štěpána Chába

3. 7. 2018 | Společnost Hamé oznámila svým dodavatelům, že od nich od příštího roku nekoupí ani jedno rajče. Družstvo producentů rajčat (DPR) z jižní Moravy dodávalo společnosti Hamé 5 500 tun rajčat ročně. Od příštího roku s tím mají utrum. Společnost Hamé sáhla po dodavateli z Egypta. Velmi zvláštní postup, dalo by se říct.

Cyklisté vítáni. Mapa dobíjecích míst pro elektrokola v Česku houstne. Nejvíce jich je v Jihomoravském kraji

25. 6. 2018 | Na neustálý nárůst obliby elektrokol začaly reagovat i cykloturistické služby. Cyklistům nabízejí možnost dobít si na trase svoje elektrokolo. „Nejnutnější dobití kapacity baterie elektrokola zhruba na 50 % trvá poměrně krátce, takže třeba pauza na oběd, kterou cyklisté často využívají k dobíjení svých baterií, jim na delších výletech značně pomůže,” říká Štěpán Pleskač z Apache Bicycles.

ChemQuest a Mezinárodní chemická olympiáda. Zájem o chemii se v ČR zvyšuje i díky badatelsky orientované výuce a žákovským kláním

25. 6. 2018 | Více než úspěšný Evropský vzdělávací program pro učitele přírodních a technických věd Amgen Teach má za sebou čtvrtý ročník v ČR. Badatelsky orientovaná výuka zajímá stále víc učitelů i studentů, zájem o chemii se mezi středoškoláky a žáky druhého stupně základních škol zvyšuje. Tomu odpovídají i výsledky na celostátních soutěžích či počty zájemců o studium chemie na vysokých školách.

Historické postupy stavění, staré stavební materiály… Nový Hrádek nabízí unikátní prohlídky s památkovým technologem

22. 6. 2018 | Netradiční prohlídky zaměřené na historické postupy stavění, historické stavební materiály, jejich hodnoty či způsoby a technologie jejich záchrany a výzkumu se uskuteční 27. a 28. července a 21. a 22. září 2018 na objektu Národní kulturní památky Nový Hrádek u Lukova.

Řekla jsem si, že kdyby nic jiného, aspoň zažiju zajímavé dva dny… RE:PUBLIKA uspořádala největší československé rande

18. 6. 2018 | Na RE:PUBLICE v Brně pod taktovkou energické výtvarnice Kateřiny Šedé se navazovaly vztahy o 106. Nebo spíše o 600. Zhruba tolik účastníků dorazilo na Největší československé rande. Čekal na ně celovíkendový program. Na jeho konci byli noví kamarádi, přátelé a možná i partneři.

Příběhy mučených a trestaných na Slavkovsku… Barokní podzemí na zámku Slavkov ožije novou expozicí

13. 6. 2018 | VIDEO Mučení, vyslýchání a trestání a popravování. Kruté praktiky středověkého a novověkého soudnictví od 13. do 18. století mapuje nově připravovaná expozice Zámku Slavkov – Austerlitz ´Právo útrpné´.

Nový trend : Koruna ze vstupného do brněnské Zoo pomáhá zachraňovat mořské želvy v Indonésii

8. 6. 2018 | Rada města Brna rozhodla o poskytnutí příspěvku ve výši 308 112 Kč na mezinárodní projekt záchrany mořských želv v Indonésii. Z prostředků jsou financovány náklady na činnost rehabilitačního centra na ostrově Nusa Penida, které pomáhají budovat pracovníci brněnské Zoo. Brno není zdaleka jediné, kdo rozšířilo výrazně své pole působnosti i mimo samotnou Zoo. V Liberci se také hodně angažují v Indonésii, Zoo Praha zase již léta vrací koně Převalského zpět do jejich přirozeného prostředí v Mongolsku ...

Středověká rodinka u ohniště i s husou… Znojemské podzemí dostane nové atrakce a rozšíří se naučná stezka

5. 6. 2018 | Klasická prohlídková trasa, která nese název Tajemné znojemské podzemí, dostane na podzim nové figury. Návštěvníci se mohou těšit na nové ukázky budování podzemí z doby 14. století, na ukázku úkrytu před vetřelcem v podzemí, spadající do období 17. století, i na ukázku toho, jak se podzemí v minulosti využívalo: jako sklep měšťanského domu (tady se vrátíme to 14. – 15. století) i jako úkryt před válečným běsněním a požáry z 16. století. ...

A co takhle kdyby Masaryk znásilnil Henleina a Václav Havel srbskou holčičku?

5. 6. 2018 | Obhájci divadelní inscenace Naše násilí, vaše násilí, která postupně vyvolává skandál všude, kde je uvedena, se nejspíše skvěle baví. Zatímco naprosté většině jiných, podstatně zajímavějších a hodnotnějších divadelních děl se média nevěnují vůbec nebo pouze zcela okrajově, skandální hra kontroverzního chorvatského režiséra Olivera Frjliće je u nás již druhý týden námětem vášnivých sporů. Patrně ještě nikdy se v historii českého divadla tolik nemluvilo o jednom jediném představení. Celou hod ...

Nejen sexuální predátor J. Kristus, ale i dáma dole bez, co vytáhla českou vlajku z… ehm, vagíny. V Brně je zas jednou veselo

30. 5. 2018 | FOTOGALERIE „Trochu mi to připadalo jako zpráva z Marsu nebo z doby historických ukrutností na Balkánu. Je to na můj vkus až příliš morbidní, protože se mi zdá, že nejde o provokaci, která má, jak říká Aristoteles ve své Poetice, poučovat a vychovávat ty hloupé, ale budit strach, hrůzu a nenávist. Kdybych byl rozčilený, řekl bych, že tak trochu po ustašovsku,“ reagoval pro Parlamentní listy.cz na hru Naše násilí a vaše násilí chorvatského režiséra, kterou uvedlo v sobotu brněnské divadlo Husa na ...Stromů svobody přibývá. S vysazením 2018 symbolů vzniku Československa může pomoci každý

PRAHA - Při příležitosti stého výročí založení Československa se obce, školy, spolky, firmy i jednotlivci mohou zapojit do výsadby nových Stromů svobody. Nadaci Partnerství, která projekt organizuje, se již podařilo zmapovat 1918 stromů, převážně ...

Hlídka městské policie dopadla muže, který poničil zastávku

14.08.2018 | Krimi

Napočítal do tří, ale stejně se při tom přepočítal. Řeč je o muži, který v pátek odpoledne rozbil skleněnou výplň přístřešku na zastávce Dunajská. ...

Veřejnou dopravu v kraji čeká zjednodušení slev. Krajští radní schválili změny tarifu od 1. září

14.08.2018 | Z regionu

JIHOMORAVSKÝ KRAJ - Jednodušší a sladěnější systém slev na jízdném. Tak by se daly ve stručnosti popsat změny, které čekají na cestující veřejnou regi ...Středa 15.8.2018
Jihomoravský kraj
Další regiony »
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.