InfoDnes.cz

Regionální zpravodajství pro město Brno a Jihomoravský kraj - Vaše zprávy | Z regionu

BrněnskoDnes.cz
Pátek 17.11. 2017 | Mahulena
 
BrněnskoDnes.cz
Zpravodajství online - BrněnskoDnes.cz

Zdravotní klauni potěšili malé pacienty brněnské nemocnice

28.04.2017 | Z regionu
Po loňském úspěchu akce Turné plné smíchu letos vyrazili Zdravotní klauni opět rozdávat radost na místa, kam nemohou docházet pravidelně. Během čtyř dnů tak rozvezli smích a rozptýlení do osmi zařízení, kde potěší nemocné děti, osamělé seniory i pacienty LDN. Jedním z míst kam zamířili, byla i dětská nemocnice v Brně, kde potěšili desítky dětí, rodičů i zdravotníků.
Zdravotní klauni potěšili malé pacienty brněnské nemocnice | Foto: zdravotniklaun.cz
V brněnské nemocnici nejsou Zdravotní klauni žádnými nováčky. Nemocnice se naopak může pyšnit titulem klauny druhé nejnavštěvovanější v republice. Důvodem proč ji v rámci Turné přesto navštívili, je enormní počet dětí, které mohli naráz potěšit, což za zastávku rozhodně stojí.

Ve tři hodiny odpoledne do budovy vstoupil sedmičlenný tým humorem vyzbrojených profesionálních Zdravotních klaunů ve složení: sestry Vitamínová, Vykydalová, Plná a doktoři Hajný, Naprdová, Vitamín a Pěkný. V pestrých kostýmech navrch s bílými plášti, s kreativními rekvizitami, hudebními nástroji a bublifuky vyrazili nejprve na oddělení dětské onkologie. Tam se jim nahrávkou žlutého nafukovacího míče o pozornost okamžitě přihlásil malý milovník fotbalu, Daneček. Téma klauniády tak bylo jasné. Začali měřením nohy kvůli správné velikosti kopačky, během čehož všichni chytili "chrochtavku". Salvám smíchu z dalších postelí zvědavě přihlíželi Ondra s maminkou, kterým předvedli sérii těch nejlepších pádu, i čtrnáctiletá Sabinka, která s úsměvem zhlédla nejhorší provedení baletu Labutí jezero v historii lidstva.

Na jednotce intenzivní péče pobavili "štěkací písní" milovnici psů Lenku. Elizavetka s rodinou i všichni přítomní si zase užili písničku o semetrice, a bavil je zejména nadšený zpěv vrchní sestry Vykydalové, o níž píseň byla, jen ona jediná to netušila.

Ani pacienti transplantačního oddělení nebyli o legraci ochuzeni, a klaunovalo se pro větší děti, i pro ty malinké. Doktor Hajný se sestrou Plnou zahráli jemnou písničku a vykouzlili pár bublinek například pro osmiměsíční Sofii, která již od čtvrtého měsíce svého života bojuje s leukémií. "Za Sofinkou chodí Zdravotní klauni již od počátku hospitalizace. Leč by se mohlo zdát, že tak malé miminko toho z klauniády ještě moc nemá, s údivem pozoruje bublinky i barevné klauny a alespoň na chviličku to zcela zaměstná její pozornost. Zpestřením to však je hlavně pro její maminku Simonu, která s ní v nemocnici doslova bydlí, a uvítá tak každé rozptýlení," doplnila tisková mluvčí organizace, Kateřina Procházková.

Po návštěvě ortopedie zamířili klauni ještě na neurologickou kliniku, kde se na chodbě strhla doslova bublinková párty. První tóny ukulele doktora Vitamína přilákaly z pokojů ven téměř všechny děti, které mohly chodit, a doktorka Naprdová foukala bubliny, co jí dech stačil, protože každý si chtěl chytit alespoň jednu.

"Pro děti je nemoc ve většině případů jen jakousi dočasnou zastávkou na ještě dlouhé cestě životem, ale přesto je to pro ně těžké, obzvláště na typech oddělení, která jsme navštívili dnes. Přes veškerou profesionalitu a snahu personálu, i krásné prostředí nemocnice, mají děti strach, bolesti a stýská se jim po domově, rodině a kamarádech. Jsou -li navíc hospitalizované dlouho, ztrácí chuť do života, chuť si hrát. Ztrácí svou dětskost. Proto jsme tu my, abychom v nich hravost znovu probudili, a aby se zase mohly smát. Připraveni jsme na děti, které vlivem nemoci osleply, či ztratily sluch, ke každému přistupujeme individuálně a vytváříme mu zábavu šitou na míru jeho potřebám," uvedla po klauniádě Zdravotní klaunka Jana Geierová.

Návštěva brněnské nemocnice byla poslední zastávkou letošního Turné, během kterého Zdravotní klauni potěšili stovky dětských pacientů i seniorů.

Fotogalerie:
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Žena se patrně pokusila o sebevraždu
Hejtman zamířil na Boskovicko
Prodejna Lidl v Brně v ulici Jakuba Obrovského získá nový interiér
Výstava historických i současných betlémů v Brně
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.