InfoDnes.cz

Regionální zpravodajství pro město Brno a Jihomoravský kraj - Vaše zprávy | Z regionu

BrněnskoDnes.cz
Pondělí 18.12. 2017 | Miloslav
 
BrněnskoDnes.cz
Zpravodajství online - BrněnskoDnes.cz

SŠ v Kuřimi představila veřejnosti nejmodernější techniku

07.12.2017 | Z regionu
KUŘIM - Nejnovější elektromobil Tesla, vozítko Segway, které se samo udrží na dvou kolech, či mikropočítače Arduino. To vše si mohli vyzkoušet návštěvníci středečního dne otevřených dveřích na střední odborné škole a učilišti v Kuřimi. Škola nedávno zahájila strategickou spolupráci se společností Siemens a veřejnosti se poprvé představila v nové podobě.
Ilustrační snímek | Foto: zamekkurim.cz
Stejně jako v minulosti byl největší zájem o odborné vybavení, které kuřimská škola doplnila o několik technologických novinek. Hlavním lákadlem se stal SUV elektromobil značky Tesla, kterou mnoho odborníků pokládá za nejinovativnější automobilovou společnost na světě. Elektrické auto s dojezdem kolem 450 kilometrů na jedno nabití a výklopnými dveřmi v druhé řadě oslovilo návštěvníky prostorností i volným prostorem pod přední kapotou. Zaujalo i vozítko Seqway, které díky sérii gyroskopů nespadne ani na dvou kolech.

"Chtěli jsme veřejnosti názorně ukázat, co může vzniknout ze spolupráce odborníků na elektrotechniku, IT a strojírenství", říká čerstvý ředitel školy Vojtěch Novotný u luxusního automobilu. "Stejně jako všechny moderní technologie jsou i elektrická auta prozatím drahá, ale to se rychle změní, stejné jako dříve u počítačů nebo VHS. Naši žáci ale budou připraveni," věří ředitel.

Návštěvníci si mohli také vyzkoušet sestavit jednoduchý elektromotor, změřit elektrické napětí skupiny lidí či pohrát si se stavebnicí, která simuluje pneumatické přístroje. Zájem byl i o miniaturní programovatelné počítače Arduino, které předznamenávají nástup inteligentní elektroniky i domácích spotřebičů, tzv. internetu věcí. Studenti se je učí propojovovat se senzory a tak zabezpečit vše od měření teploty či vzdálenosti po domácí alarm.

Škola navázala spolupráci s firmou Siemens
Elektrická auta či chytrá domácnost ale nejsou jediné směry, kterými se mohou absolventi vydat. Minulý měsíc škola představila pilotní stážový a stipendijní program u jednoho z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v Jihomoravském kraji. "Věříme, že kvalitní odborníky není možno vychovat bez špičkové praxe. Proto jsme navázali strategickou spolupráci se Siemens Drásov, který patří k nejlepším v oboru" doplnil Novotný. Drásovský závod vyrábí elektromotory a generátory pro export do celého světa.

Drásovští i studenti si dosavadní zkušenosti pochvalují. "Praxe zatím fungují krátce, ale už teď je jasné, že to má smysl. Spolupráce průmyslu a škol je budoucnost nejen českého školství," shrnul za Siemens Vít Heinz, který má partnerství se školou na starosti.
Fotogalerie:
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Středoškolačky mohou zabodovat v nové soutěži krásy!
Žena odvrátila zranění svého dobrmana, sama musela do nemocnice
Z Brna se bude celoročně létat do pěti nových destinací
Schválený rozpočet Jihomoravského kraje na rok 2018 je přebytkový
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.