BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Hrad Pernštejn

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: cs:User:Akil Volné dílo, commons.wikimedia.org

Gotický hrad Pernštejn stojí uprostřed Českomoravské vrchoviny, na nepříliš vysokém skalnatém návrší, ohraničeném u paty cestami z Nedvědice do Věžné a do Bystřice nad Pernštejnem. Z přídomku "z Pernštejna", který se objevuje v listinách koncem 13. století, Ize usoudit, že již v této době existuje hradní jádro. Nebylo jistě rozsáhlé, mělo však, jak je dodnes patrné, věž i palác.

Hrad založili páni z Medlova (Pernštejnové) mezi lety 1270 a 1285. Nejstarší jádro hradu zaujalo vrchol protáhlého skalního útesu, jehož obvod vymezila plášťová zeď, za kterou byla zasunuta válcová věž s břitem, dnes zvaná Barborka.
Třípodlažní palác byl situován v jižním cípu dispozice a vstup byl na jižní straně. Na první etapu výstavby poměrně plynule navazovala další stavební činnost.
Za husitských válek a v době vlády Jiřího z Poděbrad byl Pernštejn oporou husitství. Před rokem 1460 byl postižen velkým požárem.

Od druhého desetiletí 16. století do roku 1522 byl v patře starého paláce zřízen Rytířský sál, přístupný mohutným Přijímacím sálem, a v přízemí vstupní hala, kterou pernštejnští stavitelé zaklenuli pozoruhodnou sklípkovou klenbou. V polovině 16. století bylo budováno čtvrté patro vnitřního hradu, které však již nebylo dokončeno.
Za posledních Pernštejnů již na další stavební činnost chyběly prostředky a roku 1596 Jan z Pernštejna hrad prodal.

Na hradě můžete navštívit standardní trasu po hlavním paláci, která pokrývá asi třetinu celkové rozlohy hradu nebo si lze předem objednat speciální prohlídku. Objednaná trasa zahrnuje komplexní výklad o dějinách rodu Pernštejnů a podrobnější prohlídku jinak zapovězených interiérů hradu. Prohlédnete si tak např. okruh, věnující se především 19. století na hradě, který zahrnuje plně zařízené interiéry z doby Mittrowských.
Další trasa zahrnuje kompletní stavebně historický vývoj. Je v ní zahrnuta návštěva sklepů a podkroví. Jednou z tras je také prohlídka kaple, sakristie a výstup na věž.

Mapa:





Brno a okolí - další tipy na výlet


Nový Hrádek (Lukov)

Nový Hrádek u Lukova je rozsáhlá a dobře uchovaná zřícenina hradu plášťového typu, ležící asi 2,5 km jižně od Lukova na Znojemsku. rad byl postaven moravským markrabětem Janem Jindřichem Lucemburským, který získal zdejší území od premonstrátů z louckého kláštera ve Znojmě v roce 1358. Jan Jindřich Lucemburský nechal postavit dnešní tzv. "Dolní hrad", který využíval jako sídlo při svých loveckých pobytech.

Další info »

Nový hrad u Horních Věstonic (Neuhaus)

Hrad Neuhaus, zvaný též Nový hrad, nechal na impozantním skalisku nad Horními Věstonicemi vybudovat někdy po r. 1368 moravský markrabě Jan Jindřich. Též sloužil jako opěrný bod proti Lichtenštejnům.

Další info »

Parková dráha Brno, modelová železnice

Parková dráha Brno je umístěna v zelené oddychové zóně nákupního a zábavního centra Olympia Brno v těsné blízkosti řeky Svratky.

Další info »

Nový hrad (okres Blansko)

Nový hrad je vybudovaným předsunutým opevněním původního jádra hradu (dnešního tzv. Starého hradu), zaniklého koncem třicetileté války. Nachází se nad údolím řeky Svitavy mezi Blanskem a Adamovem v katastru obce Olomučany.

Další info »

Janův hrad

Janův hrad je umělá romantická zřícenina, z roku 1807, nacházející se v Lednicko-Valtickém areálu v katastru města Podivín. Byla postavená pro knížete Jana I. z Lichtenštejna. Stavba hradu byla vybudována u lovecké obory, na místě obtékaném ze tří stran řekou Dyjí. Sloužila jako lovecký zámeček - shromaždiště panstva před honem, místo konání posledních lečí. Po honech se zde konaly bohaté hostiny, na nichž se vyhlašoval Král honu. Objekt sloužil rovněž jako obydlí pro knížecího hajného.

Další info »

Zřícenina hradu Frejštejn

Zříceniny gotického hradu Frejštejn stojí na ostrohu nad soutokem řeky Dyje a Křeslického potoka nad obcí Podhradí nad Dyjí. Hrad byl založen byl okolo roku 1251 pány z rakouské Trnavy. Někdy v letech 1283 - 1286 byl hrad jako loupežnické sídlo dobyt Rakušany. Jistě se jednalo o vážnější záležitost, protože s výpravou na své území souhlasil i král Václav II.

Další info »
Pátek 29.3.2024
Jihomoravský kraj
Další regiony »




Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes