BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Janův hrad

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Januv hrad, Lednice od Michal Klajban Vlastní dílo. Licencováno pod GFDL via Wikimedia Commons.

Janův hrad je umělá romantická zřícenina, z roku 1807, nacházející se v Lednicko-Valtickém areálu v katastru města Podivín. Byla postavená pro knížete Jana I. z Lichtenštejna. Stavba hradu byla vybudována u lovecké obory, na místě obtékaném ze tří stran řekou Dyjí. Sloužila jako lovecký zámeček - shromaždiště panstva před honem, místo konání posledních lečí. Po honech se zde konaly bohaté hostiny, na nichž se vyhlašoval Král honu. Objekt sloužil rovněž jako obydlí pro knížecího hajného.

Stavba je tvořena čtyřmi nárožními věžemi, jež jsou ze tří stran spojeny pouze obvodovými zdmi. Na jejich zevní straně pak arkády nesou ochozy, což jsou dlouhé spojovací balkony mezi jednotlivými věžemi. Čtvrtou stranu nádvoří uzavírá vlastní budova zámečku.

Aby tato zřícenina vypadala opravdu autenticky, byly při její stavbě použity kameny z Velkomoravského hradiště Pohansko. Architekt ve snaze postavit realistickou napodobeninu skutečného hradu dbal na každý detail, například pravotočivé schodiště, prevéty a střílny.

Otevírací doba:
Duben / sobota - neděle * 09:00-16:15
Květen - Září / úterý - neděle * 09:00-16:15
Říjen / sobota - neděle * 09:00-16:15

Mapa:Úterý 17.7.2018
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.