BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zřícenina Dívčí hrady (Děvičky)

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Dívčí hrady 01 od Stanislav Doronenko Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY 3.0 via Wikimedia Commons.

Mohutná zřícenina gotického hradu Děvičky stojí západně od obce Pavlov na příkré, ze tří stran nepřístupné skále. Hrad je poprvé připomínán v r. 1222 pod slovanským jménem Dewiczky. Vévodí celému kraji, dnes obnaženému a pokrytému vodní plochou střední a dolní Novomlýnské nádrže. Za třicetileté války byl hrad obsazen švédskými vojsky, která táhla po vítězné bitvě u Jankova na Vídeň. Při odchodu švédské osádky byl vypleněn a zapálen.

Stavba - dominanta východního konce hřebene Pavlovských vrchů, tvoří protáhlý, nepravidelný obdélník, asi 65 m dlouhý a přibližně 20 m široký, uzavřený vysokou hradební zdí. Na severní straně bývalo předhradí, z jeho zdi však dnes stojí už jen nesouvislé zbytky. Vstup do hradu býval nejspíš na západní straně.

Zajímavostí hradu je, že na objektu nikdy nebyla postavena strážná věž, která ovšem bývala součastí obranného systému většiny dobových hradů.
Před hradem stojí tři skalní útesy. Jsou to podle pověsti zkamenělé dívky. Odtud pochází i název hradu Děvičky, Dívčí hrady nebo Maidenburg.

Hrad Děvičky je možné navštívit v jakoukoliv roční dobu během dne. Nedoporučuje se však na hradě přespávat, neboť hrad je pod ostřížím zrakem ochránců, kteří nelítostně rozdávají pokutové bloky.

Fotogalerie:

Mapa:Pondělí 22.10.2018
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.