BrněnskoDnes.cz
BrněnskoDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Městský park Lužánky

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Brno-Lužánky XIV od Millenium187 Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Městský park Lužánky dostaly název podle lužních lesů, které kdysi rostly na jeho území. Je nejstarším a se svými úctihodnými 20ha rozlohy zároveň i největším městským parkem v Brně. Vznikl zásluhou císaře Josefa II., který rozhodl o zrušení jezuitského řádu (1773) a současně mu odebral od středu města na sever tzv. Jezuitskou zahradu, kterou řád dostal v roce 1578 darem od císaře Rudolfa II. Území pak předal městu s požadavkem na zřízení veřejného městského parku. Během následujících pěti let se tak skutečně stalo a park mohl být v r. 1778 slavnostně otevřen.

Původně francouzský park byl upraven do dnešní podoby přírodního parku v roce 1840 brněnským městským zahradníkem Antonínem Šebánkem.

Park zdobí také kašna se sousoším tří puttů z roku 1860, kterou vytvořil F. Melnitzký, pomník Josefa Merhauta (r. 1929 vytvořen Emilem Hlavicou), či replika původního pomníku zakladatele parku, císaře Josefa II., který byl r. 1888 zničen. Roku 2001 byl nahrazen replikou.
Původní pomník připomínají sochy "Obchod" a "Tolerance" (1892, Josef Břenek), které byly jeho součástí.

Důležitým prvkem areálu je říčka Ponávka, která parkem protékala. Od roku 2004 je svedena do podzemí a v parku je vybudované umělé koryto, které vytváří příjemná klidná zákoutí.

Jihovýchodní a západní část parku patří sportu, kde stojí tenisové a volejbalové kurty.
V parku nechybí velká dětská hřiště.

Mapa:Pondělí 22.10.2018
Jihomoravský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.